RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2005-03-02
RSK-nr enhet: ST
För varmt och kallt vatten samt kylsystem. Max. 75kW samt beredarvolym upp till 200 l. CE-märkt enligt tryckkärlsdirektivet PED97/23/EC, kat. IV, modul B+D. Hus av avzinkningshärdig mässing samt membran av EPDM.
För varmt och kallt vatten samt kylsystem. Max. 75kW samt beredarvolym upp till 200 l. CE-märkt enligt tryckkärlsdirektivet PED97/23/EC, kat. IV, modul B+D. Hus av avzinkningshärdig mässing samt membran av EPDM.
| RSK-nummer | 5001842 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 9057442 |
| GTIN | - |
| Produkt | Säkerhetsventil |
| Produktnamn | AVi 1885 |
| Dimension | G15 / 15mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 10bar öppningstryck |
| Utförande | utvändig gänga / klämring |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 9057442 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Rätvinklad |
|---|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 1 | 1/2" (15) |
| Anslutning 2 | Klämring |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 15 mm |
| Tryckklass | PN 10 |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 120 °C |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Överflödestryck | 10 - 10 bar |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 70 | ||
| Bredd (mm) | 50 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 0,231 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 5001842 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 9057442 |
| GTIN | - |
| Produkt | Säkerhetsventil |
| Produktnamn | AVi 1885 |
| Dimension | G15 / 15mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 10bar öppningstryck |
| Utförande | utvändig gänga / klämring |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 9057442 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Rätvinklad |
|---|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 1 | 1/2" (15) |
| Anslutning 2 | Klämring |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 15 mm |
| Tryckklass | PN 10 |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 120 °C |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Överflödestryck | 10 - 10 bar |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 70 | ||
| Bredd (mm) | 50 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 0,231 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |