Avaktiverad 2022-01-10
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2019-11-30
RSK-nr enhet: ST
ESBE-serien VRC260 är en 6-vägs zonventil utformad för lufthanteringsaggregat med syfte att styra flödestemperatur till värme-/kylapparater. VRC260 designen är anpassad för 4-rörssystem och en terminalenhet men kan också användas för små zoner. En ventil, ett ställdon och en regleringssekvens revolutionerar strukturen för dessa system och ersätter konventionella lösningar. Konstruktionen är gjord så att värme och kyla inte ska kunna köras samtidigt. Den enkla justeringen av Kvs-värde (0,9 - 0,03) med en inställningsskruv förenklar valet av ventil och möjliggör enkla och snabba inställningar på fältet. De keramiska skivorna ger perfekt kontroll och lång livslängd samt begränsar friktionen i ventilen.
ESBE-serien VRC260 är en 6-vägs zonventil utformad för lufthanteringsaggregat med syfte att styra flödestemperatur till värme-/kylapparater. VRC260 designen är anpassad för 4-rörssystem och en terminalenhet men kan också användas för små zoner. En ventil, ett ställdon och en regleringssekvens revolutionerar strukturen för dessa system och ersätter konventionella lösningar. Konstruktionen är gjord så att värme och kyla inte ska kunna köras samtidigt. Den enkla justeringen av Kvs-värde (0,9 - 0,03) med en inställningsskruv förenklar valet av ventil och möjliggör enkla och snabba inställningar på fältet. De keramiska skivorna ger perfekt kontroll och lång livslängd samt begränsar friktionen i ventilen.
| RSK-nummer | 4883181 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 11879000 |
| GTIN | 7330193055451 |
| Produkt | Zonventil |
| Produktnamn | VRC269 |
| Dimension | DN10, klk12 |
| Storlek | Kvs 0,9-0,03 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, -10 till +60°C |
| Effekt/Eldata | 24V AC, proportionell |
| Funktion | motordriven, värme och kyla |
| Utförande | 6-vägs, klämringskoppling |
|---|---|
| Färg | mässing/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/zonventiler/vrc260 |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 11879000 |
|---|
| GTIN | 7330193055451 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/zonventiler/vrc260 |
|---|
| Ytskydd | Obehandlad |
|---|---|
| Dimension (Nominell diameter) | Övrigt |
| Anslutningar | Klämanslutning |
| Tryckklass | PN 10 |
| Modell/Utförande | Övrigt |
| Förinställt flödesvolym | Övrigt |
| Max. tryckdifferens i öppet läge | 100 kPa |
| Läckageförlust, Kvs-värde 1 | 0,15 % |
| Läckageförlust, Kvs-värde 2 | 0,15 % |
| Grundkarakteristisk | Kvadratisk |
| Med inbyggd övertrycksventil | Nej |
| Omkopplingsventil | Nej |
| Dödzon (alla portar stängda) | 30 - 60 ° |
| Längd anslutning 1 | 11 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 44 mm |
| Längd anslutning 2 | 11 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 44 mm |
| Längd anslutning 3 | 11 mm |
| Bygglängd anslutning 3 (Z3) | 29 mm |
| Längd, anslutning 4 | 11 mm |
| Bygglängd anslutning 4 (Z4) | 29 mm |
| Längd, anslutning 5 | 11 mm |
| Längd, anslutning 6 | 11 mm |
| Bygglängd anslutning 6 (Z6) | 44 mm |
| Axelhöjd | 22 mm |
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
| Styrsignal | 0-10V / 4-20mA |
| Stödjer BACnet-protokoll | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus | Nej |
| Stöder MP-protokoll (multi point) | Nej |
| Typ av reglering | Övrigt |
| Längd anslutningskabel | 1,6 m |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Lägesrapportering | Tillval |
| Slutkontakter | Ingen |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 120 s |
| Kapslingsklass (IP) | IP41 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 3 VA |
| Med integrerad flödesmätning | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 147 | ||
| Bredd (mm) | 117 | ||
| Höjd (mm) | 232 | ||
| Vikt (kg) | 1,601 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_4883179.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_4883179.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_4883179.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_218_4883179.pdf |
| RSK-nummer | 4883181 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 11879000 |
| GTIN | 7330193055451 |
| Produkt | Zonventil |
| Produktnamn | VRC269 |
| Dimension | DN10, klk12 |
| Storlek | Kvs 0,9-0,03 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, -10 till +60°C |
| Effekt/Eldata | 24V AC, proportionell |
| Funktion | motordriven, värme och kyla |
| Utförande | 6-vägs, klämringskoppling |
|---|---|
| Färg | mässing/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/zonventiler/vrc260 |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 11879000 |
|---|
| GTIN | 7330193055451 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/zonventiler/vrc260 |
|---|
| Ytskydd | Obehandlad |
|---|---|
| Dimension (Nominell diameter) | Övrigt |
| Anslutningar | Klämanslutning |
| Tryckklass | PN 10 |
| Modell/Utförande | Övrigt |
| Förinställt flödesvolym | Övrigt |
| Max. tryckdifferens i öppet läge | 100 kPa |
| Läckageförlust, Kvs-värde 1 | 0,15 % |
| Läckageförlust, Kvs-värde 2 | 0,15 % |
| Grundkarakteristisk | Kvadratisk |
| Med inbyggd övertrycksventil | Nej |
| Omkopplingsventil | Nej |
| Dödzon (alla portar stängda) | 30 - 60 ° |
| Längd anslutning 1 | 11 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 44 mm |
| Längd anslutning 2 | 11 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 44 mm |
| Längd anslutning 3 | 11 mm |
| Bygglängd anslutning 3 (Z3) | 29 mm |
| Längd, anslutning 4 | 11 mm |
| Bygglängd anslutning 4 (Z4) | 29 mm |
| Längd, anslutning 5 | 11 mm |
| Längd, anslutning 6 | 11 mm |
| Bygglängd anslutning 6 (Z6) | 44 mm |
| Axelhöjd | 22 mm |
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
| Styrsignal | 0-10V / 4-20mA |
| Stödjer BACnet-protokoll | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus | Nej |
| Stöder MP-protokoll (multi point) | Nej |
| Typ av reglering | Övrigt |
| Längd anslutningskabel | 1,6 m |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Lägesrapportering | Tillval |
| Slutkontakter | Ingen |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 120 s |
| Kapslingsklass (IP) | IP41 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 3 VA |
| Med integrerad flödesmätning | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 147 | ||
| Bredd (mm) | 117 | ||
| Höjd (mm) | 232 | ||
| Vikt (kg) | 1,601 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_4883179.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_4883179.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_4883179.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_218_4883179.pdf |