Inlagd: 2018-09-17
RSK-nr enhet: ST
VSH PowerPress PP902 Differenstryckventil standard flöde DN25. Avsett för installationer av värme, sprinkler, kyla och tryckluft tillsammans med stålrör.
VSH PowerPress PP902 Differenstryckventil standard flöde DN25. Avsett för installationer av värme, sprinkler, kyla och tryckluft tillsammans med stålrör.
| RSK-nummer | 4968531 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9440816 |
| GTIN | 05022050589231 |
| Produkt | Differenstryckventil |
| Produktnamn | VSH PowerPress PP902 |
| Dimension | DN25 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16 bar temp -10 till +110°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog stålrör |
| Utförande | press x press |
|---|---|
| Färg | Svart & zink |
| Ytbehandling | zink-nickel beläggning |
| Material | Avzinkningshärdig mässing |
| Standard | Pressprofil DW |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/4968531 |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9440816 |
|---|
| GTIN | 05022050589231 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/4968531 |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing CuZn36Pb2As (CW602N) |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 25 |
| Utvändig rördiameter | 33,7 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Med koppling anslutning 1 | Nej |
| Anslutning 2 | Pressmuff |
| Med koppling anslutning 2 | Nej |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 16 |
| Lämplig för tappvatten | Nej |
| Lämplig för tappvarmvatten | Nej |
| Lämplig för värmevatten | Ja |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -20 - 120 °C |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Termostatisk | Nej |
| Hydraulisk balansering | Dynamisk |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med termometer | Nej |
| Med lägesindikator | Nej |
| Längd anslutning 1 | 107 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 71 mm |
| Längd anslutning 2 | 110 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 74 mm |
| Spindelvinkel | 90 ° |
| Med isolering | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 71 | ||
| Bredd (mm) | 215 | ||
| Höjd (mm) | 141 | ||
| Vikt (kg) | 1,803 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1243893.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_1542444.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=KijHr0EDPWU |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_1083_1243893.pdf |
| RSK-nummer | 4968531 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9440816 |
| GTIN | 05022050589231 |
| Produkt | Differenstryckventil |
| Produktnamn | VSH PowerPress PP902 |
| Dimension | DN25 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16 bar temp -10 till +110°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog stålrör |
| Utförande | press x press |
|---|---|
| Färg | Svart & zink |
| Ytbehandling | zink-nickel beläggning |
| Material | Avzinkningshärdig mässing |
| Standard | Pressprofil DW |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/4968531 |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9440816 |
|---|
| GTIN | 05022050589231 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/4968531 |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing CuZn36Pb2As (CW602N) |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 25 |
| Utvändig rördiameter | 33,7 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Med koppling anslutning 1 | Nej |
| Anslutning 2 | Pressmuff |
| Med koppling anslutning 2 | Nej |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 16 |
| Lämplig för tappvatten | Nej |
| Lämplig för tappvarmvatten | Nej |
| Lämplig för värmevatten | Ja |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -20 - 120 °C |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Termostatisk | Nej |
| Hydraulisk balansering | Dynamisk |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med termometer | Nej |
| Med lägesindikator | Nej |
| Längd anslutning 1 | 107 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 71 mm |
| Längd anslutning 2 | 110 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 74 mm |
| Spindelvinkel | 90 ° |
| Med isolering | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 71 | ||
| Bredd (mm) | 215 | ||
| Höjd (mm) | 141 | ||
| Vikt (kg) | 1,803 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1243893.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_1542444.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=KijHr0EDPWU |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_1083_1243893.pdf |