Inlagd: 2018-09-17
RSK-nr enhet: ST
VSH PowerPress PPSU900 Injusteringsventil med union, standard flöde, 1". Avsett för installationer av värme, sprinkler, kyla och tryckluft tillsammans med stålrör.
VSH PowerPress PPSU900 Injusteringsventil med union, standard flöde, 1". Avsett för installationer av värme, sprinkler, kyla och tryckluft tillsammans med stålrör.
| RSK-nummer | 4425637 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9440728 |
| GTIN | 5022050527899 |
| Produkt | Injusteringsventil med union |
| Produktnamn | VSH PowerPress PPSU900 |
| Dimension | 33,7mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16 bar temp -1 till +135°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog stålrör |
| Utförande | press union x press |
|---|---|
| Färg | Svart, zink & röd |
| Ytbehandling | zink-nickel beläggning |
| Material | Avzinkningshärdig mässing |
| Standard | Pressprofil DW |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/4425637 |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9440728 |
|---|
| GTIN | 5022050527899 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/4425637 |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing CuZn36Pb2As (CW602N) |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 25 |
| Utvändig rördiameter | 33,7 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Med koppling anslutning 1 | Nej |
| Anslutning 2 | Pressmuff |
| Med koppling anslutning 2 | Ja |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 16 |
| Lämplig för tappvatten | Nej |
| Lämplig för tappvarmvatten | Nej |
| Lämplig för värmevatten | Ja |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -20 - 120 °C |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Termostatisk | Nej |
| Hydraulisk balansering | Statisk |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med termometer | Nej |
| Längd anslutning 1 | 132 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 96 mm |
| Längd anslutning 2 | 119 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 83 mm |
| Manövreringshöjd | 19 mm |
| Spindelvinkel | 90 ° |
| Med isolering | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 55 | ||
| Bredd (mm) | 251 | ||
| Höjd (mm) | 110 | ||
| Vikt (kg) | 1,537 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1243893.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_1542444.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=KijHr0EDPWU |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_1083_1243893.pdf |
| RSK-nummer | 4425637 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9440728 |
| GTIN | 5022050527899 |
| Produkt | Injusteringsventil med union |
| Produktnamn | VSH PowerPress PPSU900 |
| Dimension | 33,7mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16 bar temp -1 till +135°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog stålrör |
| Utförande | press union x press |
|---|---|
| Färg | Svart, zink & röd |
| Ytbehandling | zink-nickel beläggning |
| Material | Avzinkningshärdig mässing |
| Standard | Pressprofil DW |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/4425637 |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9440728 |
|---|
| GTIN | 5022050527899 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/4425637 |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing CuZn36Pb2As (CW602N) |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 25 |
| Utvändig rördiameter | 33,7 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Med koppling anslutning 1 | Nej |
| Anslutning 2 | Pressmuff |
| Med koppling anslutning 2 | Ja |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 16 |
| Lämplig för tappvatten | Nej |
| Lämplig för tappvarmvatten | Nej |
| Lämplig för värmevatten | Ja |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -20 - 120 °C |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Termostatisk | Nej |
| Hydraulisk balansering | Statisk |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med termometer | Nej |
| Längd anslutning 1 | 132 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 96 mm |
| Längd anslutning 2 | 119 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 83 mm |
| Manövreringshöjd | 19 mm |
| Spindelvinkel | 90 ° |
| Med isolering | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 55 | ||
| Bredd (mm) | 251 | ||
| Höjd (mm) | 110 | ||
| Vikt (kg) | 1,537 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1243893.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_1542444.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=KijHr0EDPWU |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_1083_1243893.pdf |