Inlagd: 1989-02-27
RSK-nr enhet: ST
Den proportionella avlastningsventilen BPV används i värme- och kylanläggningar. Den arbetar tyst och bibehåller en lägsta flödesnivå till pumpen, samtidigt som önskad framledningstemperatur upprätthålls vid drift med låg belastning
Den proportionella avlastningsventilen BPV används i värme- och kylanläggningar. Den arbetar tyst och bibehåller en lägsta flödesnivå till pumpen, samtidigt som önskad framledningstemperatur upprätthålls vid drift med låg belastning
| RSK-nummer | 4829828 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 52198-020 |
| GTIN | 7318792851308 |
| Produkt | Överströmningsventil |
| Produktnamn | BPV |
| Dimension | DN20 (G20) |
| Storlek | 70x122mm (LxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN20, temp -20°C till +120°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | värme/kyla |
| Utförande | vinkel invändig/utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | AMETAL® |
| Standard | - |
| Övrig info | inställningsområde 10-60 kPa |
| Tillverkarens produktsida | https://climatecontrol.imiplc.com/sv-se/produkter/bpv |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 52198-020 |
|---|
| GTIN | 7318792851308 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://climatecontrol.imiplc.com/sv-se/produkter/bpv |
|---|
| Dimension anslutning 1 | DN 20 |
|---|---|
| Anslutning 1 | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | DN 32 |
| Anslutning 2 | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Tryckklass | PN 20 |
| Lämplig för vätskor | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 120 | ||
| Bredd (mm) | 90 | ||
| Höjd (mm) | 45 | ||
| Vikt (kg) | 0,59 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 352 | ||
| Bredd (mm) | 172 | ||
| Höjd (mm) | 85 | ||
| Vikt (kg) | 6,5 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_14_4829821.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_14_4829821.pdf |
| RSK-nummer | 4829828 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 52198-020 |
| GTIN | 7318792851308 |
| Produkt | Överströmningsventil |
| Produktnamn | BPV |
| Dimension | DN20 (G20) |
| Storlek | 70x122mm (LxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN20, temp -20°C till +120°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | värme/kyla |
| Utförande | vinkel invändig/utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | AMETAL® |
| Standard | - |
| Övrig info | inställningsområde 10-60 kPa |
| Tillverkarens produktsida | https://climatecontrol.imiplc.com/sv-se/produkter/bpv |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 52198-020 |
|---|
| GTIN | 7318792851308 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://climatecontrol.imiplc.com/sv-se/produkter/bpv |
|---|
| Dimension anslutning 1 | DN 20 |
|---|---|
| Anslutning 1 | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | DN 32 |
| Anslutning 2 | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Tryckklass | PN 20 |
| Lämplig för vätskor | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 120 | ||
| Bredd (mm) | 90 | ||
| Höjd (mm) | 45 | ||
| Vikt (kg) | 0,59 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 352 | ||
| Bredd (mm) | 172 | ||
| Höjd (mm) | 85 | ||
| Vikt (kg) | 6,5 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_14_4829821.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_14_4829821.pdf |