RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-07-17
RSK-nr enhet: ST
Durgo överströmningsventil typ SV-66 (4166) i syrafast stål arbetar progressivt, är mjukstängande och kan användas i anläggningar med bland annat luft, vatten eller olja. Ventilhus, nippel och kägla i syrafast stål, standard packningsmaterial i fluorgummi (FPM/FKM), tillval EPDM alternativt FFKM. Överströmningsventil SV66 är tillgänglig i DN15 tom DN50 med varierande tryckintervall inom respektive dimension. Durgos överströmningsventiler är klassade som artikel 4,3 ventil enlighet med AFS 2016:1; Tryckbärande anordningar (PED 2014/68/EU), ventilen ska ej CE-märkas.
Durgo överströmningsventil typ SV-66 (4166) i syrafast stål arbetar progressivt, är mjukstängande och kan användas i anläggningar med bland annat luft, vatten eller olja. Ventilhus, nippel och kägla i syrafast stål, standard packningsmaterial i fluorgummi (FPM/FKM), tillval EPDM alternativt FFKM. Överströmningsventil SV66 är tillgänglig i DN15 tom DN50 med varierande tryckintervall inom respektive dimension. Durgos överströmningsventiler är klassade som artikel 4,3 ventil enlighet med AFS 2016:1; Tryckbärande anordningar (PED 2014/68/EU), ventilen ska ej CE-märkas.
| RSK-nummer | 5075089 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | SV-66-G50/G65 |
| GTIN | 7392948700160 |
| Produkt | Överströmningsventil |
| Produktnamn | Durgo SV66 DN50 |
| Dimension | G50 / G65 |
| Storlek | G50 / G65 |
| Tryck/Flöde/Temp | intervall inom 0,5-16,0 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | överströmningsvent, justerbar |
| Utförande | syrafast, utv.gänga, mjuktät. |
|---|---|
| Färg | rostfri stål |
| Ytbehandling | - |
| Material | syrafast stål/FKM-tätningar |
| Standard | PED 2014/68/EU Art.4.3 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | SV-66-G50/G65 |
|---|
| GTIN | 7392948700160 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Rätvinklad |
|---|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet | Syrafast stål 316L (1.4404) |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 1 | 2" (50) |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | 2 1/2" (65) |
| Tryckklass | PN 20 |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 20 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -30 - 125 °C |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Bälgtätning | Nej |
| Tätning | FPM/FKM (fluorgummi) |
| Överflödestryck | 0,5 - 22 bar |
| Lämplig för kontinuerlig drift | Ja |
| Längd anslutning 1 | 99 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 77 mm |
| Längd anslutning 2 | 79 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 57 mm |
| Höjd | 256 mm |
| Enhetsvinkel | 90 ° |
| Spindelvinkel | 180 ° |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Lämplig för solvärme | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Förseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 165 | ||
| Bredd (mm) | 235 | ||
| Höjd (mm) | 350 | ||
| Vikt (kg) | 5,9 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_21_5075076.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_21_5075076.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560195314-00004 v1.pdf |
| RSK-nummer | 5075089 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | SV-66-G50/G65 |
| GTIN | 7392948700160 |
| Produkt | Överströmningsventil |
| Produktnamn | Durgo SV66 DN50 |
| Dimension | G50 / G65 |
| Storlek | G50 / G65 |
| Tryck/Flöde/Temp | intervall inom 0,5-16,0 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | överströmningsvent, justerbar |
| Utförande | syrafast, utv.gänga, mjuktät. |
|---|---|
| Färg | rostfri stål |
| Ytbehandling | - |
| Material | syrafast stål/FKM-tätningar |
| Standard | PED 2014/68/EU Art.4.3 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | SV-66-G50/G65 |
|---|
| GTIN | 7392948700160 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Rätvinklad |
|---|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet | Syrafast stål 316L (1.4404) |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 1 | 2" (50) |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | 2 1/2" (65) |
| Tryckklass | PN 20 |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 20 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -30 - 125 °C |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Bälgtätning | Nej |
| Tätning | FPM/FKM (fluorgummi) |
| Överflödestryck | 0,5 - 22 bar |
| Lämplig för kontinuerlig drift | Ja |
| Längd anslutning 1 | 99 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 77 mm |
| Längd anslutning 2 | 79 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 57 mm |
| Höjd | 256 mm |
| Enhetsvinkel | 90 ° |
| Spindelvinkel | 180 ° |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Lämplig för solvärme | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Förseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 165 | ||
| Bredd (mm) | 235 | ||
| Höjd (mm) | 350 | ||
| Vikt (kg) | 5,9 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_21_5075076.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_21_5075076.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560195314-00004 v1.pdf |