RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2016-03-17
RSK-nr enhet: ST
Reduceringsventil för tappvarmvatten max +80ºC, kopplingar med utvändig gänga, ställbart utloppstryck 1-6 bar, med tryckmätare.
Reduceringsventil för tappvarmvatten max +80ºC, kopplingar med utvändig gänga, ställbart utloppstryck 1-6 bar, med tryckmätare.
| RSK-nummer | 5084122 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 0531604000 |
| GTIN | 7331807078279 |
| Produkt | Reduceringsventil |
| Produktnamn | 3160 |
| Dimension | G40 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16bar, maxtemp +80°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 1 - 6 bar ut |
| Utförande | utvändig gänga, tryckmätare |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | blyfri AZH-mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 0531604000 |
|---|
| GTIN | 7331807078279 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Dimension anslutning 1 | DN 40 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 40 mm |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Med koppling anslutning 1 | Ja |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 50 mm |
| Dimension anslutning 2 | DN 40 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 40 mm |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Med koppling anslutning 2 | Ja |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 50 mm |
| Tryckklass | PN 16 |
| Max. inloppstryck | 16 bar |
| Reducerat tryck | 1 - 6 bar |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med manometer | Ja |
| Med vattenlås | Nej |
| Lämplig för vätskor | Nej |
| Lämplig för ånga | Nej |
| Lämplig för gaser | Nej |
| Höjd | 178 mm |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 220 | ||
| Bredd (mm) | 78 | ||
| Höjd (mm) | 218 | ||
| Vikt (kg) | 3,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5084122.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5084122.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5084122.pdf |
| RSK-nummer | 5084122 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 0531604000 |
| GTIN | 7331807078279 |
| Produkt | Reduceringsventil |
| Produktnamn | 3160 |
| Dimension | G40 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16bar, maxtemp +80°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 1 - 6 bar ut |
| Utförande | utvändig gänga, tryckmätare |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | blyfri AZH-mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 0531604000 |
|---|
| GTIN | 7331807078279 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Dimension anslutning 1 | DN 40 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 40 mm |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Med koppling anslutning 1 | Ja |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 50 mm |
| Dimension anslutning 2 | DN 40 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 40 mm |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Med koppling anslutning 2 | Ja |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 50 mm |
| Tryckklass | PN 16 |
| Max. inloppstryck | 16 bar |
| Reducerat tryck | 1 - 6 bar |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med manometer | Ja |
| Med vattenlås | Nej |
| Lämplig för vätskor | Nej |
| Lämplig för ånga | Nej |
| Lämplig för gaser | Nej |
| Höjd | 178 mm |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 220 | ||
| Bredd (mm) | 78 | ||
| Höjd (mm) | 218 | ||
| Vikt (kg) | 3,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5084122.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5084122.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5084122.pdf |