RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2019-11-26
RSK-nr enhet: ST
Reduceringsventil 6247 är en tryckreducerande ventil för icke vidhäftande neutrala vätskor och gaser. Anslutning för manometer finns på ventilhuset. Inkl manometer. Inbyggd sil 0.6 mm. 24m³ vid Δp 1,1 bar
Reduceringsventil 6247 är en tryckreducerande ventil för icke vidhäftande neutrala vätskor och gaser. Anslutning för manometer finns på ventilhuset. Inkl manometer. Inbyggd sil 0.6 mm. 24m³ vid Δp 1,1 bar
| RSK-nummer | 5084204 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Reduceringsventil |
| Produktnamn | 6247 |
| Dimension | DN65 |
| Storlek | 278x290xmm (HxL) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN 16 bar. ut: 1,5-6 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tryckreducering |
| Utförande | flänsanslutning |
|---|---|
| Färg | mässing/svart/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | Mässing, plast, stål |
| Standard | EN 1567 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://somathermvvs.se/vvs-armatur/vatten/reduceringsventil-6247/ |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://somathermvvs.se/vvs-armatur/vatten/reduceringsventil-6247/ |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Max. inloppstryck | 16 bar |
| Med manometer | Nej |
| Lämplig för vätskor | Ja |
| Höjd | 278 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | 13 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1123_5084204.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5084204 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Reduceringsventil |
| Produktnamn | 6247 |
| Dimension | DN65 |
| Storlek | 278x290xmm (HxL) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN 16 bar. ut: 1,5-6 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tryckreducering |
| Utförande | flänsanslutning |
|---|---|
| Färg | mässing/svart/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | Mässing, plast, stål |
| Standard | EN 1567 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://somathermvvs.se/vvs-armatur/vatten/reduceringsventil-6247/ |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://somathermvvs.se/vvs-armatur/vatten/reduceringsventil-6247/ |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Max. inloppstryck | 16 bar |
| Med manometer | Nej |
| Lämplig för vätskor | Ja |
| Höjd | 278 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | 13 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1123_5084204.pdf |
|---|---|