RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2007-08-22
RSK-nr enhet: ST
Enligt EN 806-2 skyddar tryckreduceringsventiler av den här typen vatteninstallationer mot för högt tryck från vattenförsörjningen. De kan också användas för industriella eller kommersiella tillämpningar inom ramen för deras specifikation. Genom att installera en tryckreduceringsventil undviks tryckskador och vattenförbrukningen minskar. Det inställda trycket hålls också konstant, även när det finns stora variationer i inloppstrycket. Genom att minska drifttrycket och hålla det på en konstant nivå minimeras flödesbruset i installationen.
Enligt EN 806-2 skyddar tryckreduceringsventiler av den här typen vatteninstallationer mot för högt tryck från vattenförsörjningen. De kan också användas för industriella eller kommersiella tillämpningar inom ramen för deras specifikation. Genom att installera en tryckreduceringsventil undviks tryckskador och vattenförbrukningen minskar. Det inställda trycket hålls också konstant, även när det finns stora variationer i inloppstrycket. Genom att minska drifttrycket och hålla det på en konstant nivå minimeras flödesbruset i installationen.
| RSK-nummer | 5084234 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4166-15 |
| GTIN | - |
| Produkt | Reducerventil |
| Produktnamn | AT 4166-15 |
| Dimension | G15 |
| Storlek | 140mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 70°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tryckreducering |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 4166-15 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Tryckklass | PN 25 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 140 | ||
| Bredd (mm) | 73 | ||
| Höjd (mm) | 204 | ||
| Vikt (kg) | 1,582 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 5084234 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4166-15 |
| GTIN | - |
| Produkt | Reducerventil |
| Produktnamn | AT 4166-15 |
| Dimension | G15 |
| Storlek | 140mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 70°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tryckreducering |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 4166-15 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Tryckklass | PN 25 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 140 | ||
| Bredd (mm) | 73 | ||
| Höjd (mm) | 204 | ||
| Vikt (kg) | 1,582 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |