RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-03-31
RSK-nr enhet: ST
Viridi reducerventil för tryckreducering av vatten. D06F-LF tryckreduceringsventiler skyddar dricksvatteninstallationer för hushållsbruk mot högt tryck och tryckstötar i ledningarna enligt EN 806-2. Inom ramen för sina specifikationer är D06F lämplig för hushålls-, industri- och kommersiella installationer. Genom att installera en tryckreduceringsventil undviks tryckskador och vattenförbrukningen minskas. Det inställda trycket hålls också konstant, även när det finns stora svängningar i inloppstrycket. Genom att minska drifttrycket och hålla det på en konstant nivå minimeras flödesbruset i installationen.
Viridi reducerventil för tryckreducering av vatten. D06F-LF tryckreduceringsventiler skyddar dricksvatteninstallationer för hushållsbruk mot högt tryck och tryckstötar i ledningarna enligt EN 806-2. Inom ramen för sina specifikationer är D06F lämplig för hushålls-, industri- och kommersiella installationer. Genom att installera en tryckreduceringsventil undviks tryckskador och vattenförbrukningen minskas. Det inställda trycket hålls också konstant, även när det finns stora svängningar i inloppstrycket. Genom att minska drifttrycket och hålla det på en konstant nivå minimeras flödesbruset i installationen.
| RSK-nummer | 5084210 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4169-32 |
| GTIN | - |
| Produkt | Reducerventil |
| Produktnamn | AT 4169-32 |
| Dimension | DN32 |
| Storlek | 105mm |
| Tryck/Flöde/Temp | Temperaturområde 0- +40°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tryckreducering för vatten |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing/grön |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing, blyfri (max 0,1%) |
| Standard | AFS 2016:4 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.armatec.com/sv/produkter/ventiler/reducerventiler/reducerventil-at-4169-viridi/#information-tab |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 4169-32 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.armatec.com/sv/produkter/ventiler/reducerventiler/reducerventil-at-4169-viridi/#information-tab |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Tryckklass | PN 16 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | 1,6 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_643_5084207.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566184536-00006 v4.pdf |
| RSK-nummer | 5084210 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4169-32 |
| GTIN | - |
| Produkt | Reducerventil |
| Produktnamn | AT 4169-32 |
| Dimension | DN32 |
| Storlek | 105mm |
| Tryck/Flöde/Temp | Temperaturområde 0- +40°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tryckreducering för vatten |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing/grön |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing, blyfri (max 0,1%) |
| Standard | AFS 2016:4 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.armatec.com/sv/produkter/ventiler/reducerventiler/reducerventil-at-4169-viridi/#information-tab |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 4169-32 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.armatec.com/sv/produkter/ventiler/reducerventiler/reducerventil-at-4169-viridi/#information-tab |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Tryckklass | PN 16 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | 1,6 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_643_5084207.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566184536-00006 v4.pdf |