RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2011-12-07
RSK-nr enhet: ST
Enligt EN 806-2 tryckreducerande ventiler av denna typ skyddar hushållsvatteninstallationer mot överdrivet tryck från vattenförsörjningen. De kan också användas för industriella eller kommersiella tillämpningar inom området för deras specifikation. Genom att installera en tryckreducerande ventil kan trycket skador undviks och vattenförbrukningen minskas. Det inställda trycket hålls också konstant, även när det finns stora svängningar i inloppstrycket. Minskning av driftstrycket och bibehållande av det på en konstant nivå minimerar flödesbruset i anläggningen.
Enligt EN 806-2 tryckreducerande ventiler av denna typ skyddar hushållsvatteninstallationer mot överdrivet tryck från vattenförsörjningen. De kan också användas för industriella eller kommersiella tillämpningar inom området för deras specifikation. Genom att installera en tryckreducerande ventil kan trycket skador undviks och vattenförbrukningen minskas. Det inställda trycket hålls också konstant, även när det finns stora svängningar i inloppstrycket. Minskning av driftstrycket och bibehållande av det på en konstant nivå minimerar flödesbruset i anläggningen.
| RSK-nummer | 5084255 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4200A150 |
| GTIN | 4019837142520 |
| Produkt | Reducerventil |
| Produktnamn | AT 4200A150 |
| Dimension | DN150 |
| Storlek | 480mm |
| Tryck/Flöde/Temp | Lågtryck 1,5-8bar/0,2-2bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tryckreducering |
| Utförande | fläns EN10921 |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | gråjärn |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 4200A150 |
|---|
| GTIN | 4019837142520 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet | Segjärn EN-GJS-400-15 (GGG 40) |
| Tryckklass | PN 16 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 480 | ||
| Bredd (mm) | 285 | ||
| Höjd (mm) | 908 | ||
| Vikt (kg) | 110,2 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_643_5084250.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_643_5084250.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566184536-00103 v1.pdf |
| RSK-nummer | 5084255 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4200A150 |
| GTIN | 4019837142520 |
| Produkt | Reducerventil |
| Produktnamn | AT 4200A150 |
| Dimension | DN150 |
| Storlek | 480mm |
| Tryck/Flöde/Temp | Lågtryck 1,5-8bar/0,2-2bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tryckreducering |
| Utförande | fläns EN10921 |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | gråjärn |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 4200A150 |
|---|
| GTIN | 4019837142520 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet | Segjärn EN-GJS-400-15 (GGG 40) |
| Tryckklass | PN 16 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 480 | ||
| Bredd (mm) | 285 | ||
| Höjd (mm) | 908 | ||
| Vikt (kg) | 110,2 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_643_5084250.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_643_5084250.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566184536-00103 v1.pdf |