RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 1985-01-18
RSK-nr enhet: ST
För tryckreducering av luft och neutrala gaser: AT 4235. Tryckreduceringsventiler av den här typen skyddar installationer mot för högt tryck från matningen. De kan användas för industriella eller kommersiella tillämpningar inom ramen för deras specifikation. Om ett övertryck uppstår på utsidan av tryckreduceringsventilen och systemet i efterföljande led behöver skyddas, bör en säkerhetsventil installeras.
För tryckreducering av luft och neutrala gaser: AT 4235. Tryckreduceringsventiler av den här typen skyddar installationer mot för högt tryck från matningen. De kan användas för industriella eller kommersiella tillämpningar inom ramen för deras specifikation. Om ett övertryck uppstår på utsidan av tryckreduceringsventilen och systemet i efterföljande led behöver skyddas, bör en säkerhetsventil installeras.
| RSK-nummer | 5084041 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4235-40 |
| GTIN | 7315750078074 |
| Produkt | Reducerventil |
| Produktnamn | AT 4235-40 |
| Dimension | G40 |
| Storlek | 115mm |
| Tryck/Flöde/Temp | Max 70°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tryckreducering för luft |
| Utförande | invändig gänga |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 4235-40 |
|---|
| GTIN | 7315750078074 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Tryckklass | PN 40 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 115 | ||
| Bredd (mm) | 90 | ||
| Höjd (mm) | 272 | ||
| Vikt (kg) | 3,12 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 5084041 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4235-40 |
| GTIN | 7315750078074 |
| Produkt | Reducerventil |
| Produktnamn | AT 4235-40 |
| Dimension | G40 |
| Storlek | 115mm |
| Tryck/Flöde/Temp | Max 70°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tryckreducering för luft |
| Utförande | invändig gänga |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 4235-40 |
|---|
| GTIN | 7315750078074 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Tryckklass | PN 40 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 115 | ||
| Bredd (mm) | 90 | ||
| Höjd (mm) | 272 | ||
| Vikt (kg) | 3,12 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |