RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2016-12-29
RSK-nr enhet: ST
Reduceringsventil SYR 312 Compact används vid tryckreglering i anläggningar med medier motsvarande nedanstående specifikation. Valet av anslutningsdimension beror på vilken genomströmning som krävs.
Reduceringsventil SYR 312 Compact används vid tryckreglering i anläggningar med medier motsvarande nedanstående specifikation. Valet av anslutningsdimension beror på vilken genomströmning som krävs.
| RSK-nummer | 5084131 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 106022 |
| GTIN | - |
| Produkt | Reduceringsventil |
| Produktnamn | SYR 312 Compact |
| Dimension | R25 |
| Storlek | ! |
| Tryck/Flöde/Temp | max 16bar in, 1,5-6,0bar ut |
| Effekt/Eldata | ! |
| Funktion | för vätskesystem |
| Utförande | invändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing/svart |
| Ytbehandling | ! |
| Material | mässing/plast |
| Standard | ! |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://somathermvvs.se/vvs-armatur/vatten/reduceringsventil-312-compact/ |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 106022 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://somathermvvs.se/vvs-armatur/vatten/reduceringsventil-312-compact/ |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Max. inloppstryck | 16 bar |
| Med manometer | Nej |
| Lämplig för vätskor | Ja |
| Höjd | 142,5 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | 105 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1123_5084131.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5084131 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 106022 |
| GTIN | - |
| Produkt | Reduceringsventil |
| Produktnamn | SYR 312 Compact |
| Dimension | R25 |
| Storlek | ! |
| Tryck/Flöde/Temp | max 16bar in, 1,5-6,0bar ut |
| Effekt/Eldata | ! |
| Funktion | för vätskesystem |
| Utförande | invändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing/svart |
| Ytbehandling | ! |
| Material | mässing/plast |
| Standard | ! |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://somathermvvs.se/vvs-armatur/vatten/reduceringsventil-312-compact/ |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 106022 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://somathermvvs.se/vvs-armatur/vatten/reduceringsventil-312-compact/ |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Max. inloppstryck | 16 bar |
| Med manometer | Nej |
| Lämplig för vätskor | Ja |
| Höjd | 142,5 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | 105 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1123_5084131.pdf |
|---|---|