Avaktiverad 2023-11-02
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2018-09-17
RSK-nr enhet: ST
VSH PowerPress PP4 PRV Tryckreduceringsventil 1/2". Avsett för installationer av värme, sprinkler, kyla och tryckluft tillsammans med stålrör.
VSH PowerPress PP4 PRV Tryckreduceringsventil 1/2". Avsett för installationer av värme, sprinkler, kyla och tryckluft tillsammans med stålrör.
| RSK-nummer | 5084175 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9441025 |
| GTIN | 5022050528193 |
| Produkt | Tryckreduceringsventil |
| Produktnamn | VSH PowerPress PP4 PRV |
| Dimension | 21,3mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16 bar temp -10 till +80°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog stålrör |
| Utförande | press x press |
|---|---|
| Färg | Zink & röd |
| Ytbehandling | zink-nickel beläggning |
| Material | Avzinkningshärdig mässing |
| Standard | Pressprofil DW |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://vsh.eu/en/content/brands/vsh-powerpress |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9441025 |
|---|
| GTIN | 5022050528193 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://vsh.eu/en/content/brands/vsh-powerpress |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Längd anslutning 1 | 76,5 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 48,5 mm |
| Längd anslutning 2 | 76,5 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 48,5 mm |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 16 |
| Höjd | 126 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 52 | ||
| Bredd (mm) | 150 | ||
| Höjd (mm) | 126 | ||
| Vikt (kg) | 0,95 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1243893.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_1542444.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=KijHr0EDPWU |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_1083_1243893.pdf |
| RSK-nummer | 5084175 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9441025 |
| GTIN | 5022050528193 |
| Produkt | Tryckreduceringsventil |
| Produktnamn | VSH PowerPress PP4 PRV |
| Dimension | 21,3mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16 bar temp -10 till +80°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog stålrör |
| Utförande | press x press |
|---|---|
| Färg | Zink & röd |
| Ytbehandling | zink-nickel beläggning |
| Material | Avzinkningshärdig mässing |
| Standard | Pressprofil DW |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://vsh.eu/en/content/brands/vsh-powerpress |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9441025 |
|---|
| GTIN | 5022050528193 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://vsh.eu/en/content/brands/vsh-powerpress |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Längd anslutning 1 | 76,5 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 48,5 mm |
| Längd anslutning 2 | 76,5 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 48,5 mm |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 16 |
| Höjd | 126 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 52 | ||
| Bredd (mm) | 150 | ||
| Höjd (mm) | 126 | ||
| Vikt (kg) | 0,95 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1243893.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_1542444.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=KijHr0EDPWU |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_1083_1243893.pdf |