Avaktiverad 2023-11-02
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2018-09-17
RSK-nr enhet: ST
VSH PowerPress PP4 PRV Tryckreduceringsventil 1". Avsett för installationer av värme, sprinkler, kyla och tryckluft tillsammans med stålrör.
VSH PowerPress PP4 PRV Tryckreduceringsventil 1". Avsett för installationer av värme, sprinkler, kyla och tryckluft tillsammans med stålrör.
| RSK-nummer | 5084177 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9441047 |
| GTIN | 5022050528216 |
| Produkt | Tryckreduceringsventil |
| Produktnamn | VSH PowerPress PP4 PRV |
| Dimension | 33,7mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16 bar temp -10 till +80°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog stålrör |
| Utförande | press x press |
|---|---|
| Färg | Zink & röd |
| Ytbehandling | zink-nickel beläggning |
| Material | Avzinkningshärdig mässing |
| Standard | Pressprofil DW |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://vsh.eu/en/content/brands/vsh-powerpress |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9441047 |
|---|
| GTIN | 5022050528216 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://vsh.eu/en/content/brands/vsh-powerpress |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Längd anslutning 1 | 90 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 54,5 mm |
| Längd anslutning 2 | 90 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 54,5 mm |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 16 |
| Höjd | 154 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 65 | ||
| Bredd (mm) | 177 | ||
| Höjd (mm) | 154 | ||
| Vikt (kg) | 1,75 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1243893.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_1542444.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=KijHr0EDPWU |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_1083_1243893.pdf |
| RSK-nummer | 5084177 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9441047 |
| GTIN | 5022050528216 |
| Produkt | Tryckreduceringsventil |
| Produktnamn | VSH PowerPress PP4 PRV |
| Dimension | 33,7mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16 bar temp -10 till +80°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog stålrör |
| Utförande | press x press |
|---|---|
| Färg | Zink & röd |
| Ytbehandling | zink-nickel beläggning |
| Material | Avzinkningshärdig mässing |
| Standard | Pressprofil DW |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://vsh.eu/en/content/brands/vsh-powerpress |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9441047 |
|---|
| GTIN | 5022050528216 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://vsh.eu/en/content/brands/vsh-powerpress |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Längd anslutning 1 | 90 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 54,5 mm |
| Längd anslutning 2 | 90 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 54,5 mm |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 16 |
| Höjd | 154 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 65 | ||
| Bredd (mm) | 177 | ||
| Höjd (mm) | 154 | ||
| Vikt (kg) | 1,75 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1243893.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_1542444.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=KijHr0EDPWU |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_1083_1243893.pdf |