Inlagd: 2020-11-16
RSK-nr enhet: ST
| RSK-nummer | 4883326 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 960055 |
| GTIN | - |
| Produkt | Inregleringsventil |
| Produktnamn | Alpha Sanitary valve DN20 |
| Dimension | G20 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | invändig gänga |
|---|---|
| Färg | nickel |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål AISI 316 |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.purmo.com/sv-SE/Produkter/styrning-och-reglering/reglering/balanseringsventiler/dynamiska-balanseringsventiler/ventil-alpha-sanitary |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 960055 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.purmo.com/sv-SE/Produkter/styrning-och-reglering/reglering/balanseringsventiler/dynamiska-balanseringsventiler/ventil-alpha-sanitary |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet | Syrafast stål 316 (1.4401) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 20 |
| Anslutning 1 | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutning 2 | Invändig gänga Rc, konisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Lämplig för tappvatten | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Lämplig för värmevatten | Ja |
| Max. differenstryck vid 20°C | 9,35 bar |
| Max. arbetstryck | 25 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -20 - 120 °C |
| Förinställningar låsbara | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Motorstyrd | Nej |
| Termostatisk | Nej |
| Hydraulisk balansering | Dynamisk |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med termometer | Nej |
| Med lägesindikator | Nej |
| Med mätnippel | Ja |
| Med förlängda mätnipplar | Nej |
| Mätprincip | Tryckskillnad |
| Venturirör | Nej |
| Med impulsledningsanslutning | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 85 | ||
| Bredd (mm) | 60 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 0,39 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_133_4883326.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_133_4883326.pdf |
| RSK-nummer | 4883326 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 960055 |
| GTIN | - |
| Produkt | Inregleringsventil |
| Produktnamn | Alpha Sanitary valve DN20 |
| Dimension | G20 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | invändig gänga |
|---|---|
| Färg | nickel |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål AISI 316 |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.purmo.com/sv-SE/Produkter/styrning-och-reglering/reglering/balanseringsventiler/dynamiska-balanseringsventiler/ventil-alpha-sanitary |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 960055 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.purmo.com/sv-SE/Produkter/styrning-och-reglering/reglering/balanseringsventiler/dynamiska-balanseringsventiler/ventil-alpha-sanitary |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet | Syrafast stål 316 (1.4401) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 20 |
| Anslutning 1 | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutning 2 | Invändig gänga Rc, konisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Lämplig för tappvatten | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
| Lämplig för värmevatten | Ja |
| Max. differenstryck vid 20°C | 9,35 bar |
| Max. arbetstryck | 25 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -20 - 120 °C |
| Förinställningar låsbara | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Motorstyrd | Nej |
| Termostatisk | Nej |
| Hydraulisk balansering | Dynamisk |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med termometer | Nej |
| Med lägesindikator | Nej |
| Med mätnippel | Ja |
| Med förlängda mätnipplar | Nej |
| Mätprincip | Tryckskillnad |
| Venturirör | Nej |
| Med impulsledningsanslutning | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 85 | ||
| Bredd (mm) | 60 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 0,39 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_133_4883326.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_133_4883326.pdf |