Avaktiverad 2025-04-25
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2012-03-01
RSK-nr enhet: ST
EasyTop cirkulationsregleringsventil S/E med utvändig gänga. Termostatisk regleringsventil till användning i cirkulerande tappvarmvatten, ventilhus och delar i beröring med vatten av rödgods med tömningspropp, kan avstängas. Manuell desinfektion.
EasyTop cirkulationsregleringsventil S/E med utvändig gänga. Termostatisk regleringsventil till användning i cirkulerande tappvarmvatten, ventilhus och delar i beröring med vatten av rödgods med tömningspropp, kan avstängas. Manuell desinfektion.
| RSK-nummer | 1769741 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 659288 |
| GTIN | 4015211659288 |
| Produkt | Cirkulationsventil |
| Produktnamn | EasyTop cirkulationsventil |
| Dimension | R20 (DN15) |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, drifttemp +40 till +65°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostatreglering för VVC |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | rödgul |
| Ytbehandling | - |
| Material | rödgods |
| Standard | DIN 50930-6 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 03 Kopparrör |
| Tillverkarens artikelnummer | 659288 |
|---|
| GTIN | 4015211659288 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Dimension (Nominell diameter) | 3/4" (20) |
|---|---|
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Tryckklass | PN 10 |
| Inställningsområde temperatur | 40 - 65 °C |
| Minsta flöde | Ja |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med lägesindikator | Ja |
| Inställning kan låsas | Ja |
| Med mätnippel | Nej |
| Med termometer | Nej |
| Med termometeranslutning | Ja |
| Med mätaranslutning | Ja |
| Höjd handtag/handratt | 76 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 137 | ||
| Bredd (mm) | 100 | ||
| Höjd (mm) | 63 | ||
| Vikt (kg) | 0,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_640_1769741.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 1769741 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 659288 |
| GTIN | 4015211659288 |
| Produkt | Cirkulationsventil |
| Produktnamn | EasyTop cirkulationsventil |
| Dimension | R20 (DN15) |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, drifttemp +40 till +65°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostatreglering för VVC |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | rödgul |
| Ytbehandling | - |
| Material | rödgods |
| Standard | DIN 50930-6 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 03 Kopparrör |
| Tillverkarens artikelnummer | 659288 |
|---|
| GTIN | 4015211659288 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Dimension (Nominell diameter) | 3/4" (20) |
|---|---|
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Tryckklass | PN 10 |
| Inställningsområde temperatur | 40 - 65 °C |
| Minsta flöde | Ja |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med lägesindikator | Ja |
| Inställning kan låsas | Ja |
| Med mätnippel | Nej |
| Med termometer | Nej |
| Med termometeranslutning | Ja |
| Med mätaranslutning | Ja |
| Höjd handtag/handratt | 76 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 137 | ||
| Bredd (mm) | 100 | ||
| Höjd (mm) | 63 | ||
| Vikt (kg) | 0,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_640_1769741.pdf |
|---|---|