Inlagd: 2024-05-13
RSK-nr enhet: ST
Manuell reglerventil MSV-F2 DN400 Kvs 3516. Mätnipplar. Flänsad, PN25, max tryckfall förinställt kv-värde 1,5 bar. Max tryckfall fullt öppen ventil 2,0 bar.
Manuell reglerventil MSV-F2 DN400 Kvs 3516. Mätnipplar. Flänsad, PN25, max tryckfall förinställt kv-värde 1,5 bar. Max tryckfall fullt öppen ventil 2,0 bar.
| RSK-nummer | 4931005 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 003Z1149 |
| GTIN | 5715162497401 |
| Produkt | Reglerventil |
| Produktnamn | MSV-F2 |
| Dimension | DN400 |
| Storlek | kvs 3516 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN25 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | manuell reglerventil |
| Utförande | flänsad, med mätnipplar |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | Segjärn EN-GJS 400-15 (GGG 40) |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 003Z1149 |
|---|
| GTIN | 5715162497401 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
|---|---|
| Materialkvalitet | Segjärn EN-GJS-400-15 (GGG 40) |
| Dimension anslutning 1 | Övrigt |
| Anslutning 1 | Fläns |
| Med koppling anslutning 1 | Nej |
| Dimension anslutning 2 | Övrigt |
| Anslutning 2 | Fläns |
| Med koppling anslutning 2 | Nej |
| Tryckklass | PN 25 |
| Max. tryckdifferens i öppet läge | 2 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 150 °C |
| Ytskydd | Belagd |
| Automatisk flödeskontroll | Nej |
| Mätnipplar flöde | Ja |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 1100 mm |
| Axelhöjd | 684 mm |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för tappvatten | Nej |
| Lämplig för processvatten | Ja |
| Lämplig för kyla | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5715162497401 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 665 | ||
| Vikt (kg) | 450 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_22_4931005.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 4931005 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 003Z1149 |
| GTIN | 5715162497401 |
| Produkt | Reglerventil |
| Produktnamn | MSV-F2 |
| Dimension | DN400 |
| Storlek | kvs 3516 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN25 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | manuell reglerventil |
| Utförande | flänsad, med mätnipplar |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | Segjärn EN-GJS 400-15 (GGG 40) |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 003Z1149 |
|---|
| GTIN | 5715162497401 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
|---|---|
| Materialkvalitet | Segjärn EN-GJS-400-15 (GGG 40) |
| Dimension anslutning 1 | Övrigt |
| Anslutning 1 | Fläns |
| Med koppling anslutning 1 | Nej |
| Dimension anslutning 2 | Övrigt |
| Anslutning 2 | Fläns |
| Med koppling anslutning 2 | Nej |
| Tryckklass | PN 25 |
| Max. tryckdifferens i öppet läge | 2 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 150 °C |
| Ytskydd | Belagd |
| Automatisk flödeskontroll | Nej |
| Mätnipplar flöde | Ja |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 1100 mm |
| Axelhöjd | 684 mm |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för tappvatten | Nej |
| Lämplig för processvatten | Ja |
| Lämplig för kyla | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5715162497401 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 665 | ||
| Vikt (kg) | 450 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_22_4931005.pdf |
|---|---|