Inlagd: 2020-04-08
RSK-nr enhet: ST
SLD130 är en snabb reglerventil lämplig för användning i dricksvatten. Med snabb reglering och modernt kontrollgränssnitt är det en idealisk produkt där flexibilitet, kompakthet och anpassning önskas och behövs.
SLD130 är en snabb reglerventil lämplig för användning i dricksvatten. Med snabb reglering och modernt kontrollgränssnitt är det en idealisk produkt där flexibilitet, kompakthet och anpassning önskas och behövs.
| RSK-nummer | 5368103 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 43500100 |
| GTIN | 7330193055901 |
| Produkt | Reglerventil |
| Produktnamn | SLD136 |
| Dimension | G15 |
| Storlek | kvs 1,6 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | för tappvatten |
| Utförande | 3-vägs, utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | PED2014/68/EU artikel 4.3 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/linjara-styrdon/sld130 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 43500100 |
|---|
| GTIN | 7330193055901 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/linjara-styrdon/sld130 |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 15 |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 15 mm |
| Anslutningar | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Med koppling anslutning 1 | Nej |
| Med koppling anslutning 2 | Nej |
| Med koppling anslutning 3 | Nej |
| Tryckklass | PN 10 |
| Max. tryckdifferens i öppet läge | 3 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 5 - 95 °C |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Läckageförlust Kvs-värde | 0 % |
| Grundkarakteristisk | Linjär |
| Matningsspänning | Övrigt |
| Frekvens | Övrigt |
| Styrsignal | 0-10V |
| Noll-tryck returflöde | Ingen |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Transmission | Med kugghjul |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Med ändkontakter | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 0,5 s |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Explosionssäker | Nej |
| Max. ingång elektrisk effekt | 14,4 VA |
| Omgivningstemperatur | -8 - 60 °C |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 35 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 35 mm |
| Bygglängd anslutning 3 (Z3) | 42 mm |
| Höjd | 119 mm |
| Bredd | 70 mm |
| Djup | 47 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 84 | ||
| Bredd (mm) | 130 | ||
| Höjd (mm) | 94 | ||
| Vikt (kg) | 0,51 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5368103.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5368103.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5368103.pdf |
| RSK-nummer | 5368103 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 43500100 |
| GTIN | 7330193055901 |
| Produkt | Reglerventil |
| Produktnamn | SLD136 |
| Dimension | G15 |
| Storlek | kvs 1,6 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | för tappvatten |
| Utförande | 3-vägs, utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | PED2014/68/EU artikel 4.3 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/linjara-styrdon/sld130 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 43500100 |
|---|
| GTIN | 7330193055901 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/linjara-styrdon/sld130 |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 15 |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 15 mm |
| Anslutningar | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Med koppling anslutning 1 | Nej |
| Med koppling anslutning 2 | Nej |
| Med koppling anslutning 3 | Nej |
| Tryckklass | PN 10 |
| Max. tryckdifferens i öppet läge | 3 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 5 - 95 °C |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Läckageförlust Kvs-värde | 0 % |
| Grundkarakteristisk | Linjär |
| Matningsspänning | Övrigt |
| Frekvens | Övrigt |
| Styrsignal | 0-10V |
| Noll-tryck returflöde | Ingen |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Transmission | Med kugghjul |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Med ändkontakter | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 0,5 s |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Explosionssäker | Nej |
| Max. ingång elektrisk effekt | 14,4 VA |
| Omgivningstemperatur | -8 - 60 °C |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 35 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 35 mm |
| Bygglängd anslutning 3 (Z3) | 42 mm |
| Höjd | 119 mm |
| Bredd | 70 mm |
| Djup | 47 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 84 | ||
| Bredd (mm) | 130 | ||
| Höjd (mm) | 94 | ||
| Vikt (kg) | 0,51 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5368103.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5368103.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5368103.pdf |