Avaktiverad 2023-11-27
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2021-05-26
RSK-nr enhet: ST
Den tryckoberoende injusterings- och styrventilen, TAC32, säkerställer optimal systemprestanda och lång livslängd. Tack vare justerbart maxflöde kan föreskrivet flöde uppnås och överflöde elimineras vilket ger en noggrann hydronisk reglering.
Den tryckoberoende injusterings- och styrventilen, TAC32, säkerställer optimal systemprestanda och lång livslängd. Tack vare justerbart maxflöde kan föreskrivet flöde uppnås och överflöde elimineras vilket ger en noggrann hydronisk reglering.
| RSK-nummer | 4883300 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 78194 |
| GTIN | 7393410538250 |
| Produkt | Injusterings-/styrventil |
| Produktnamn | TAC32 |
| Dimension | DN32 (1 1/2") utvändig gänga |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16bar/800-3700l/h/-102°C-+90°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | gänga ISO228 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/tac32/p113077 |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 78194 |
|---|
| GTIN | 7393410538250 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/tac32/p113077 |
|---|
| Materialkvalitet | Ametal-C |
|---|---|
| Dimension (Nominell diameter) | DN 32 |
| Anslutningar | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Tryckklass | PN 16 |
| Modell/Utförande | Membran |
| Volymflödeshastighet | 0,8 - 3,7 m³/h |
| Förinställt flödesvolym | Med slagbegränsning |
| Min. differenstryck | 15 kPa |
| Max. tryckdifferens | 400 kPa |
| Anslutning reglerenhet | M30x1,5 |
| Ventilkarakteristik | Linjär |
| Typ av tryckkompensation | Mekanisk |
| Slaglängd | 4 mm |
| Med mätnippel | Ja |
| Med påfyllnings- och avtappningssventil | Nej |
| Lämplig för vätskor | Nej |
| Lämplig för glykol | Ja |
| Längd | 112 mm |
| Bygglängd | 112 mm |
| Höjd | 139 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393410538250 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 120 | ||
| Bredd (mm) | 80 | ||
| Höjd (mm) | 140 | ||
| Vikt (kg) | 1,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_94_4883300.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_94_4883300.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_94_4883300.pdf |
| RSK-nummer | 4883300 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 78194 |
| GTIN | 7393410538250 |
| Produkt | Injusterings-/styrventil |
| Produktnamn | TAC32 |
| Dimension | DN32 (1 1/2") utvändig gänga |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16bar/800-3700l/h/-102°C-+90°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | gänga ISO228 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/tac32/p113077 |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 78194 |
|---|
| GTIN | 7393410538250 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/tac32/p113077 |
|---|
| Materialkvalitet | Ametal-C |
|---|---|
| Dimension (Nominell diameter) | DN 32 |
| Anslutningar | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Tryckklass | PN 16 |
| Modell/Utförande | Membran |
| Volymflödeshastighet | 0,8 - 3,7 m³/h |
| Förinställt flödesvolym | Med slagbegränsning |
| Min. differenstryck | 15 kPa |
| Max. tryckdifferens | 400 kPa |
| Anslutning reglerenhet | M30x1,5 |
| Ventilkarakteristik | Linjär |
| Typ av tryckkompensation | Mekanisk |
| Slaglängd | 4 mm |
| Med mätnippel | Ja |
| Med påfyllnings- och avtappningssventil | Nej |
| Lämplig för vätskor | Nej |
| Lämplig för glykol | Ja |
| Längd | 112 mm |
| Bygglängd | 112 mm |
| Höjd | 139 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393410538250 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 120 | ||
| Bredd (mm) | 80 | ||
| Höjd (mm) | 140 | ||
| Vikt (kg) | 1,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_94_4883300.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_94_4883300.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_94_4883300.pdf |