Inlagd: 2019-06-19
RSK-nr enhet: ST
ESBE-serien VLG100 omfattar linjära ventiler som passar för kontroll av värmt och kylt vatten i uppvärmningssystem, luftkonditioneringsanläggningar och fläktkonvektorenheter. Ventilerna är motordrivna och styrs av det termoelektriska ställdonet ALG400, som enkelt monteras på ventilen med hjälp av den gängade ringmuttern. VLG100 har kompakta mått för att enkelt kunna monteras i trånga utrymmen, t.ex. i fläktkonvektoruttag. Ventilen är normalt stängd (NC) utan ställdon, dvs. spindeln stängs uppåt. Kombinationen med ESBE:s ställdon ALG100 är också av normalt stängd typ (NC) med spindeln riktad uppåt.
ESBE-serien VLG100 omfattar linjära ventiler som passar för kontroll av värmt och kylt vatten i uppvärmningssystem, luftkonditioneringsanläggningar och fläktkonvektorenheter. Ventilerna är motordrivna och styrs av det termoelektriska ställdonet ALG400, som enkelt monteras på ventilen med hjälp av den gängade ringmuttern. VLG100 har kompakta mått för att enkelt kunna monteras i trånga utrymmen, t.ex. i fläktkonvektoruttag. Ventilen är normalt stängd (NC) utan ställdon, dvs. spindeln stängs uppåt. Kombinationen med ESBE:s ställdon ALG100 är också av normalt stängd typ (NC) med spindeln riktad uppåt.
| RSK-nummer | 5865541 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 21501300 |
| GTIN | 7330193049665 |
| Produkt | Fläktkonvektorventil |
| Produktnamn | VLG132 |
| Dimension | DN15, G½" |
| Storlek | Kvs 0,63 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | 3-vägs |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | slaglängd 2,5mm |
| Tillverkarens produktsida | https://www.esbe.eu/se/sv-se/produkter/linjara-ventiler/vlg100 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 21501300 |
|---|
| GTIN | 7330193049665 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.esbe.eu/se/sv-se/produkter/linjara-ventiler/vlg100 |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 15 |
| Anslutningar | Utvändig gänga |
| Med koppling anslutning 1 | Nej |
| Med koppling anslutning 2 | Nej |
| Med koppling anslutning 3 | Nej |
| Tryckklass | PN 16 |
| Max. tryckdifferens i öppet läge | 6 bar |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Läckageförlust Kvs-värde | 0 % |
| Grundkarakteristisk | Linjär |
| Slaglängd | 2,5 mm |
| Längd anslutning 1 | 26 mm |
| Längd anslutning 2 | 25 mm |
| Längd anslutning 3 | 26 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 65 | ||
| Bredd (mm) | 30 | ||
| Höjd (mm) | 97 | ||
| Vikt (kg) | 0,14 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5865531.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5865531.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5865541.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_218_5865531.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5865531.pdf |
| RSK-nummer | 5865541 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 21501300 |
| GTIN | 7330193049665 |
| Produkt | Fläktkonvektorventil |
| Produktnamn | VLG132 |
| Dimension | DN15, G½" |
| Storlek | Kvs 0,63 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | 3-vägs |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | slaglängd 2,5mm |
| Tillverkarens produktsida | https://www.esbe.eu/se/sv-se/produkter/linjara-ventiler/vlg100 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 21501300 |
|---|
| GTIN | 7330193049665 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.esbe.eu/se/sv-se/produkter/linjara-ventiler/vlg100 |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 15 |
| Anslutningar | Utvändig gänga |
| Med koppling anslutning 1 | Nej |
| Med koppling anslutning 2 | Nej |
| Med koppling anslutning 3 | Nej |
| Tryckklass | PN 16 |
| Max. tryckdifferens i öppet läge | 6 bar |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Läckageförlust Kvs-värde | 0 % |
| Grundkarakteristisk | Linjär |
| Slaglängd | 2,5 mm |
| Längd anslutning 1 | 26 mm |
| Längd anslutning 2 | 25 mm |
| Längd anslutning 3 | 26 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 65 | ||
| Bredd (mm) | 30 | ||
| Höjd (mm) | 97 | ||
| Vikt (kg) | 0,14 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5865531.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5865531.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5865541.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_218_5865531.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5865531.pdf |