Avaktiverad 2023-11-02
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2018-09-17
RSK-nr enhet: ST
VSH PowerPress PP902 Differenstryckventil lågt flöde DN15. Avsett för installationer av värme, sprinkler, kyla och tryckluft tillsammans med stålrör.
VSH PowerPress PP902 Differenstryckventil lågt flöde DN15. Avsett för installationer av värme, sprinkler, kyla och tryckluft tillsammans med stålrör.
| RSK-nummer | 4968526 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9440761 |
| GTIN | 5022050527936 |
| Produkt | Differenstryckventil |
| Produktnamn | VSH PowerPress PP902 |
| Dimension | DN15 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16 bar temp -10 till +110°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog stålrör |
| Utförande | press x press |
|---|---|
| Färg | Svart & zink |
| Ytbehandling | zink-nickel beläggning |
| Material | Avzinkningshärdig mässing |
| Standard | Pressprofil DW |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://vsh.eu/en/content/brands/vsh-powerpress |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9440761 |
|---|
| GTIN | 5022050527936 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://vsh.eu/en/content/brands/vsh-powerpress |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Dimension (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Anslutningar | Pressmuff |
| Tryckklass | PN 16 |
| Längd | 43 mm |
| Bygglängd | 56 mm |
| Höjd | 111 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 43 | ||
| Bredd (mm) | 168 | ||
| Höjd (mm) | 111 | ||
| Vikt (kg) | 0,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1243893.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_1542444.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=KijHr0EDPWU |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_1083_1243893.pdf |
| RSK-nummer | 4968526 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9440761 |
| GTIN | 5022050527936 |
| Produkt | Differenstryckventil |
| Produktnamn | VSH PowerPress PP902 |
| Dimension | DN15 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16 bar temp -10 till +110°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog stålrör |
| Utförande | press x press |
|---|---|
| Färg | Svart & zink |
| Ytbehandling | zink-nickel beläggning |
| Material | Avzinkningshärdig mässing |
| Standard | Pressprofil DW |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://vsh.eu/en/content/brands/vsh-powerpress |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9440761 |
|---|
| GTIN | 5022050527936 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://vsh.eu/en/content/brands/vsh-powerpress |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Dimension (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Anslutningar | Pressmuff |
| Tryckklass | PN 16 |
| Längd | 43 mm |
| Bygglängd | 56 mm |
| Höjd | 111 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 43 | ||
| Bredd (mm) | 168 | ||
| Höjd (mm) | 111 | ||
| Vikt (kg) | 0,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1243893.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_1542444.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=KijHr0EDPWU |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_1083_1243893.pdf |