Inlagd: 2022-11-28
RSK-nr enhet: ST
FCR230AC har samma egenskaper som FCR230,(RSK 697 42 80) förutom att den reglerar fläkthastigheten i 3 steg via relä.
FCR230AC har samma egenskaper som FCR230,(RSK 697 42 80) förutom att den reglerar fläkthastigheten i 3 steg via relä.
| RSK-nummer | 6676017 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 398206 |
| GTIN | 7393410548280 |
| Produkt | Rumsregulator |
| Produktnamn | FCR230AC |
| Dimension | - |
| Storlek | 102x120x29mm (BxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/fcr230ac--rumsregulator/p1314861 |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | 398206 |
|---|
| GTIN | 7393410548280 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/fcr230ac--rumsregulator/p1314861 |
|---|
| Modell/Utförande | Övrigt |
|---|---|
| Typ av strömförsörjning | 230 V AC |
| Med mottagare | Nej |
| Mätområde | -20 - 70 °C |
| Extern sensor | Ja |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Monteringsmetod | Utanpåliggande montage |
| Med display | Ja |
| Med knapp Av/På | Ja |
| Manövrering | Knapp |
| Dold manövrering | Ja |
| Med tappvattenkrets | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP20 |
| Färg | Vit |
| RAL-nummer | 9003 |
| Höjd | 120 mm |
| Bredd | 102 mm |
| Djup | 29 mm |
| Energiförbrukning standby (solstandby) | 3 W |
| Kompatibel med Apple HomeKit | Nej |
| Kompatibel med Google Assistant | Nej |
| Kompatibel med Amazon Alexa | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393410548280 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 135 | ||
| Bredd (mm) | 105 | ||
| Höjd (mm) | 40 | ||
| Vikt (kg) | 0,192 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_94_6974280.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_94_6974280.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_94_6974280.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_94_6676017.pdf |
| RSK-nummer | 6676017 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 398206 |
| GTIN | 7393410548280 |
| Produkt | Rumsregulator |
| Produktnamn | FCR230AC |
| Dimension | - |
| Storlek | 102x120x29mm (BxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/fcr230ac--rumsregulator/p1314861 |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | 398206 |
|---|
| GTIN | 7393410548280 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/fcr230ac--rumsregulator/p1314861 |
|---|
| Modell/Utförande | Övrigt |
|---|---|
| Typ av strömförsörjning | 230 V AC |
| Med mottagare | Nej |
| Mätområde | -20 - 70 °C |
| Extern sensor | Ja |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Monteringsmetod | Utanpåliggande montage |
| Med display | Ja |
| Med knapp Av/På | Ja |
| Manövrering | Knapp |
| Dold manövrering | Ja |
| Med tappvattenkrets | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP20 |
| Färg | Vit |
| RAL-nummer | 9003 |
| Höjd | 120 mm |
| Bredd | 102 mm |
| Djup | 29 mm |
| Energiförbrukning standby (solstandby) | 3 W |
| Kompatibel med Apple HomeKit | Nej |
| Kompatibel med Google Assistant | Nej |
| Kompatibel med Amazon Alexa | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393410548280 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 135 | ||
| Bredd (mm) | 105 | ||
| Höjd (mm) | 40 | ||
| Vikt (kg) | 0,192 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_94_6974280.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_94_6974280.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_94_6974280.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_94_6676017.pdf |