Inlagd: 2010-05-07
RSK-nr enhet: ST
KRTV19, kapillärrörstermostat, Kapillärrörstermostat med synligt vred. Inställningsområde 0 – +40 °C. Max. brytström: 16/10 A (230/400 V). IP65.
KRTV19, kapillärrörstermostat, Kapillärrörstermostat med synligt vred. Inställningsområde 0 – +40 °C. Max. brytström: 16/10 A (230/400 V). IP65.
| RSK-nummer | 6730955 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 10214 |
| GTIN | 7393410207743 |
| Produkt | Termostat |
| Produktnamn | KRTV19 |
| Dimension | - |
| Storlek | 60x165x58mm (BxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | temp 0°C till +40°C |
| Effekt/Eldata | 230V~/16A |
| Funktion | kapillärrörstermost |
| Utförande | utv. Vred 0-40°C |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/flermaterial |
| Standard | IP55 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/krtv19--rumstermostat/p99278 |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | 10214 |
|---|
| GTIN | 7393410207743 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/krtv19--rumstermostat/p99278 |
|---|
| Modell/Utförande | På/Av |
|---|---|
| Typ av strömförsörjning | Ingen |
| Med mottagare | Nej |
| Extern sensor | Nej |
| Termisk återkoppling | Ingen |
| Reglerkarakteristik | Övrigt |
| Antal utgångar värme | 1 |
| Antal utgångar kyla | 1 |
| Differensvärde | 1 - 4 K |
| Inställbar differens | Ja |
| Läsbar temperatur | Nej |
| Med ljudindikator | Nej |
| Sensortyp | Bimetall |
| Med display | Nej |
| Manövrering | Vrid/Sväng |
| Med tappvattenkrets | Nej |
| Max. kontaktspänning | 400 V |
| Max. kontakbelastning | 10 A |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Explosionssäker | Nej |
| RAL-nummer | 9003 |
| Höjd | 165 mm |
| Bredd | 57 mm |
| Djup | 60 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393410207743 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 281 | ||
| Bredd (mm) | 88 | ||
| Höjd (mm) | 66 | ||
| Vikt (kg) | 0,43 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_94_6730955.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_94_6730955.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_94_6727040.pdf |
| RSK-nummer | 6730955 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 10214 |
| GTIN | 7393410207743 |
| Produkt | Termostat |
| Produktnamn | KRTV19 |
| Dimension | - |
| Storlek | 60x165x58mm (BxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | temp 0°C till +40°C |
| Effekt/Eldata | 230V~/16A |
| Funktion | kapillärrörstermost |
| Utförande | utv. Vred 0-40°C |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/flermaterial |
| Standard | IP55 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/krtv19--rumstermostat/p99278 |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | 10214 |
|---|
| GTIN | 7393410207743 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/krtv19--rumstermostat/p99278 |
|---|
| Modell/Utförande | På/Av |
|---|---|
| Typ av strömförsörjning | Ingen |
| Med mottagare | Nej |
| Extern sensor | Nej |
| Termisk återkoppling | Ingen |
| Reglerkarakteristik | Övrigt |
| Antal utgångar värme | 1 |
| Antal utgångar kyla | 1 |
| Differensvärde | 1 - 4 K |
| Inställbar differens | Ja |
| Läsbar temperatur | Nej |
| Med ljudindikator | Nej |
| Sensortyp | Bimetall |
| Med display | Nej |
| Manövrering | Vrid/Sväng |
| Med tappvattenkrets | Nej |
| Max. kontaktspänning | 400 V |
| Max. kontakbelastning | 10 A |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Explosionssäker | Nej |
| RAL-nummer | 9003 |
| Höjd | 165 mm |
| Bredd | 57 mm |
| Djup | 60 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393410207743 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 281 | ||
| Bredd (mm) | 88 | ||
| Höjd (mm) | 66 | ||
| Vikt (kg) | 0,43 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_94_6730955.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_94_6730955.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_94_6727040.pdf |