RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2023-10-23
RSK-nr enhet: ST
Unisenza Plus-termostaten är en trådlös 2-kanalig rumstermostat som styr uppvärmning och varmvatten. Den är Zigbee 3,0-kompatibel och har trådlös och app-kapacitet när den är ansluten till Unisenza Plus Gateway och Unisenza Plus-mottagare. Användningsområde
Unisenza Plus-termostaten är en trådlös 2-kanalig rumstermostat som styr uppvärmning och varmvatten. Den är Zigbee 3,0-kompatibel och har trådlös och app-kapacitet när den är ansluten till Unisenza Plus Gateway och Unisenza Plus-mottagare. Användningsområde
| RSK-nummer | 4932022 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | FFUBTRRBDC2CC550 |
| GTIN | - |
| Produkt | Rumstermostat |
| Produktnamn | Unisenza Plus |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 1,5V AA batteri (2x) |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | FFUBTRRBDC2CC550 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Regleringstyp På/Av | Ja |
|---|---|
| Reglering modulerande | Ja |
| Kommunikationsprotokoll | OpenTherm |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Anslutning | Trådlös |
| Med mottagare | Nej |
| Mätområde | 5 - 30 °C |
| Extern sensor | Ja |
| Med termisk återkoppling | Nej |
| Reglerkarakteristik | PI (polyimid) |
| Adaptiv (självlärande) | Ja |
| Antal utgångar värme | 1 |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Antal utgångar kyla | 1 |
| Ventilation | Nej |
| Differensvärde | 0,5 - 2 K |
| Inställbar differens | Nej |
| Sensortyp | Motståndssensor |
| Läsbar temperatur | Ja |
| Med display | Ja |
| Typ av klocka | Årsur |
| Klockmodell | Digital |
| Övertidsbrytare | Ja |
| Optimering | Ja |
| Med tappvattenkrets | Nej |
| Manövrering | Knapp |
| Lämplig för reglering av golvvärme | Ja |
| Lämplig för reglering av fjärrvärme | Ja |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Med stöd för IFTTT | Ja |
| Med närvarodetektering | Nej |
| Väderberoende styrsystem | Nej |
| Antal styrprogram | 2 |
| Kontaktutförande | Växlande kontakt (NO/NC) |
| Max. kontaktspänning | 24 V |
| Max. kontakbelastning | 3 A |
| Kapslingsklass (IP) | IP30 |
| Färg | Vit |
| RAL-nummer | 9016 |
| Bredd | 119 mm |
| Klass temperaturreglering | II |
| Energiförbrukning standby (solstandby) | 3 W |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 4932022 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | FFUBTRRBDC2CC550 |
| GTIN | - |
| Produkt | Rumstermostat |
| Produktnamn | Unisenza Plus |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 1,5V AA batteri (2x) |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | FFUBTRRBDC2CC550 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Regleringstyp På/Av | Ja |
|---|---|
| Reglering modulerande | Ja |
| Kommunikationsprotokoll | OpenTherm |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Anslutning | Trådlös |
| Med mottagare | Nej |
| Mätområde | 5 - 30 °C |
| Extern sensor | Ja |
| Med termisk återkoppling | Nej |
| Reglerkarakteristik | PI (polyimid) |
| Adaptiv (självlärande) | Ja |
| Antal utgångar värme | 1 |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Antal utgångar kyla | 1 |
| Ventilation | Nej |
| Differensvärde | 0,5 - 2 K |
| Inställbar differens | Nej |
| Sensortyp | Motståndssensor |
| Läsbar temperatur | Ja |
| Med display | Ja |
| Typ av klocka | Årsur |
| Klockmodell | Digital |
| Övertidsbrytare | Ja |
| Optimering | Ja |
| Med tappvattenkrets | Nej |
| Manövrering | Knapp |
| Lämplig för reglering av golvvärme | Ja |
| Lämplig för reglering av fjärrvärme | Ja |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Med stöd för IFTTT | Ja |
| Med närvarodetektering | Nej |
| Väderberoende styrsystem | Nej |
| Antal styrprogram | 2 |
| Kontaktutförande | Växlande kontakt (NO/NC) |
| Max. kontaktspänning | 24 V |
| Max. kontakbelastning | 3 A |
| Kapslingsklass (IP) | IP30 |
| Färg | Vit |
| RAL-nummer | 9016 |
| Bredd | 119 mm |
| Klass temperaturreglering | II |
| Energiförbrukning standby (solstandby) | 3 W |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |