Avaktiverad 2023-04-28
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-03-15
RSK-nr enhet: ST
EasyShunt (EASY...) bygger på en 2-vägs tryckoberoende (PICV) styrventil och används för shuntning av värmevatten eller kylvatten i radiator- och ventilationskretsar. Den är avsedd för system med huvudpump och behöver ingen primär injusteringsventil. EASY25K0.2 är kylisolerad och har ett inställbart primärt flödesintervall 30...200 l/h (0,008...0,056 l/s). Egenskaper EASY...:
EasyShunt (EASY...) bygger på en 2-vägs tryckoberoende (PICV) styrventil och används för shuntning av värmevatten eller kylvatten i radiator- och ventilationskretsar. Den är avsedd för system med huvudpump och behöver ingen primär injusteringsventil. EASY25K0.2 är kylisolerad och har ett inställbart primärt flödesintervall 30...200 l/h (0,008...0,056 l/s). Egenskaper EASY...:
| RSK-nummer | 5492728 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | SE2:EASY25K0.2 |
| GTIN | - |
| Produkt | Shuntaggregat |
| Produktnamn | EASY25K0.2 |
| Dimension | G25 |
| Storlek | 440x320x105 mm (BxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, 30-200l/h, 1-120°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | Tryckoberoende shuntgrupp |
| Utförande | 2-vägs PICV, kylisolerad |
|---|---|
| Färg | silver |
| Ytbehandling | - |
| Material | koppar/stål |
| Standard | - |
| Övrig info | ovanifrån kopplad, vändbar |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=SE2:EASY25K0.2 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | SE2:EASY25K0.2 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=SE2:EASY25K0.2 |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 585 | ||
| Bredd (mm) | 795 | ||
| Höjd (mm) | 310 | ||
| Vikt (kg) | 23 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5492728.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5492728 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | SE2:EASY25K0.2 |
| GTIN | - |
| Produkt | Shuntaggregat |
| Produktnamn | EASY25K0.2 |
| Dimension | G25 |
| Storlek | 440x320x105 mm (BxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, 30-200l/h, 1-120°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | Tryckoberoende shuntgrupp |
| Utförande | 2-vägs PICV, kylisolerad |
|---|---|
| Färg | silver |
| Ytbehandling | - |
| Material | koppar/stål |
| Standard | - |
| Övrig info | ovanifrån kopplad, vändbar |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=SE2:EASY25K0.2 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | SE2:EASY25K0.2 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=SE2:EASY25K0.2 |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 585 | ||
| Bredd (mm) | 795 | ||
| Höjd (mm) | 310 | ||
| Vikt (kg) | 23 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5492728.pdf |
|---|---|