RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2023-04-03
RSK-nr enhet: ST
EasyShunt är en 2-vägs tryckoberoende (PICV) styrventil och används för shuntning av värmevatten eller kylvatten i radiator- och ventilationskretsar. Den är avsedd för system med huvudpump och behöver ingen primär injusteringsventil.
EasyShunt är en 2-vägs tryckoberoende (PICV) styrventil och används för shuntning av värmevatten eller kylvatten i radiator- och ventilationskretsar. Den är avsedd för system med huvudpump och behöver ingen primär injusteringsventil.
| RSK-nummer | 4934023 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | SE2:EASY-K-25-KOM |
| GTIN | - |
| Produkt | Shuntaggregat |
| Produktnamn | Easyshunt K DN25 Kommunikation |
| Dimension | DN25 |
| Storlek | 79,5x58,5x31 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 280-1450l/h 1-120°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tryckoberoende shuntgrupp |
| Utförande | 2-vägs med pump kommunikation |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | stål |
| Standard | - |
| Övrig info | ovanifrån kopplad, vändbar |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | SE2:EASY-K-25-KOM |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material ytterhölje | Stål |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Material rörsystem (i enheten) | Stål |
| Anslutning primär | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension primär | 1" (25) |
| Anslutning sekundär | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension sekundär | 1" (25) |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Medietemperatur | 5 - 110 °C |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Med inbyggd cirkulationspump | Ja |
| Med reglerventil | Ja |
| Med avstängningsventil | Ja |
| Med backventil | Ja |
| Med termometer | Ja |
| Med avtappningsventil/-kran | Ja |
| Med ventilmotor | Ja |
| Med väggfäste | Ja |
| Bredd | 480 mm |
| Höjd | 520 mm |
| Djup | 186 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 790 | ||
| Bredd (mm) | 900 | ||
| Höjd (mm) | 320 | ||
| Vikt (kg) | 18 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_19_4934023.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_4934023.pdf |
| RSK-nummer | 4934023 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | SE2:EASY-K-25-KOM |
| GTIN | - |
| Produkt | Shuntaggregat |
| Produktnamn | Easyshunt K DN25 Kommunikation |
| Dimension | DN25 |
| Storlek | 79,5x58,5x31 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 280-1450l/h 1-120°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tryckoberoende shuntgrupp |
| Utförande | 2-vägs med pump kommunikation |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | stål |
| Standard | - |
| Övrig info | ovanifrån kopplad, vändbar |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | SE2:EASY-K-25-KOM |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material ytterhölje | Stål |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Material rörsystem (i enheten) | Stål |
| Anslutning primär | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension primär | 1" (25) |
| Anslutning sekundär | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension sekundär | 1" (25) |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Medietemperatur | 5 - 110 °C |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Med inbyggd cirkulationspump | Ja |
| Med reglerventil | Ja |
| Med avstängningsventil | Ja |
| Med backventil | Ja |
| Med termometer | Ja |
| Med avtappningsventil/-kran | Ja |
| Med ventilmotor | Ja |
| Med väggfäste | Ja |
| Bredd | 480 mm |
| Höjd | 520 mm |
| Djup | 186 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 790 | ||
| Bredd (mm) | 900 | ||
| Höjd (mm) | 320 | ||
| Vikt (kg) | 18 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_19_4934023.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_4934023.pdf |