Inlagd: 2021-12-22
RSK-nr enhet: ST
ESBE-serien GDA200 är en shuntgrupp med direktförsörjning avsedd att transportera energi på det mest effektiva sätt som går. Med en högeffektiv cirkulationspump och skräddarsydd isolering.
ESBE-serien GDA200 är en shuntgrupp med direktförsörjning avsedd att transportera energi på det mest effektiva sätt som går. Med en högeffektiv cirkulationspump och skräddarsydd isolering.
| RSK-nummer | 5492826 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 61001400 |
| GTIN | 7330193057332 |
| Produkt | Shuntgrupp |
| Produktnamn | GDA212 |
| Dimension | DN32/G1¼"/G1½" |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, temp. +5°C till +110°C |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | direktförsörjning |
| Utförande | invändig x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | EnEv2014, ErP2015 |
| Övrig info | Grundfos pump |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gda200-gda300 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 61001400 |
|---|
| GTIN | 7330193057332 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gda200-gda300 |
|---|
| Material ytterhölje | Plast |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Material rörsystem (i enheten) | Stål |
| Anslutning primär | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension primär | 1 1/2" (40) |
| Anslutning sekundär | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension sekundär | 1 1/4" (32) |
| Anslutning pump | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning pump | 1 1/2" (40) |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Medietemperatur | 5 - 110 °C |
| Visningsområde termometer | 0 - 120 °C |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för glykol | Ja |
| Lämplig för etanol | Nej |
| Modell/Utförande | Oshuntad värmekrets |
| Med anslutning för värmemätare | Nej |
| Med värmemätare | Nej |
| Med inbyggd cirkulationspump | Ja |
| Högeffektiv pump (överensstämmande med EC 547/2012 och EC 641/2009) | Ja |
| Inbyggnadslängd pump | 130 mm |
| Med manometer | Nej |
| Med reglerventil | Nej |
| Med avstängningsventil | Ja |
| Med backventil | Ja |
| Med säkerhetsventil | Nej |
| Med termometer | Ja |
| Med avtappningsventil/-kran | Nej |
| Med ventilmotor | Nej |
| Lämplig för ventilmotor | Nej |
| Med 3-vägsventil | Nej |
| Med kulventiler för pump | Ja |
| Med anslutning för expansionskärl | Nej |
| Vägginstallation | Ja |
| Med väggfäste | Ja |
| Med ben/fötter | Nej |
| Bredd | 250 mm |
| Höjd | 379 mm |
| Djup | 141 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 410 | ||
| Bredd (mm) | 271 | ||
| Höjd (mm) | 165 | ||
| Vikt (kg) | 5,524 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5492824.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5492823.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=SEp8pVREGcU |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5492823.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5492823.pdf |
| RSK-nummer | 5492826 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 61001400 |
| GTIN | 7330193057332 |
| Produkt | Shuntgrupp |
| Produktnamn | GDA212 |
| Dimension | DN32/G1¼"/G1½" |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, temp. +5°C till +110°C |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | direktförsörjning |
| Utförande | invändig x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | EnEv2014, ErP2015 |
| Övrig info | Grundfos pump |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gda200-gda300 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 61001400 |
|---|
| GTIN | 7330193057332 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gda200-gda300 |
|---|
| Material ytterhölje | Plast |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Material rörsystem (i enheten) | Stål |
| Anslutning primär | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension primär | 1 1/2" (40) |
| Anslutning sekundär | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension sekundär | 1 1/4" (32) |
| Anslutning pump | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning pump | 1 1/2" (40) |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Medietemperatur | 5 - 110 °C |
| Visningsområde termometer | 0 - 120 °C |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för glykol | Ja |
| Lämplig för etanol | Nej |
| Modell/Utförande | Oshuntad värmekrets |
| Med anslutning för värmemätare | Nej |
| Med värmemätare | Nej |
| Med inbyggd cirkulationspump | Ja |
| Högeffektiv pump (överensstämmande med EC 547/2012 och EC 641/2009) | Ja |
| Inbyggnadslängd pump | 130 mm |
| Med manometer | Nej |
| Med reglerventil | Nej |
| Med avstängningsventil | Ja |
| Med backventil | Ja |
| Med säkerhetsventil | Nej |
| Med termometer | Ja |
| Med avtappningsventil/-kran | Nej |
| Med ventilmotor | Nej |
| Lämplig för ventilmotor | Nej |
| Med 3-vägsventil | Nej |
| Med kulventiler för pump | Ja |
| Med anslutning för expansionskärl | Nej |
| Vägginstallation | Ja |
| Med väggfäste | Ja |
| Med ben/fötter | Nej |
| Bredd | 250 mm |
| Höjd | 379 mm |
| Djup | 141 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 410 | ||
| Bredd (mm) | 271 | ||
| Höjd (mm) | 165 | ||
| Vikt (kg) | 5,524 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5492824.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5492823.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=SEp8pVREGcU |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5492823.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5492823.pdf |