Avaktiverad 2022-04-05
Inlagd: 2019-07-11
RSK-nr enhet: ST
ESBE-serien GDA300 är en shuntgrupp med direktförsörjning utformad för applikationer där den mest effektiva sortens energitransport krävs. Den är utrustad med två avstängningsventiler med termometrar, patronbackventil, högklassigt isolerskal och högeffektiv cirkulationspump.
ESBE-serien GDA300 är en shuntgrupp med direktförsörjning utformad för applikationer där den mest effektiva sortens energitransport krävs. Den är utrustad med två avstängningsventiler med termometrar, patronbackventil, högklassigt isolerskal och högeffektiv cirkulationspump.
| RSK-nummer | 5492754 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 61003100 |
| GTIN | 7330193053419 |
| Produkt | Shuntgrupp |
| Produktnamn | GDA311 |
| Dimension | G3/4" x G1" |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN6, temp 0°C till +110°C |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | direktförsörjning |
| Utförande | invändig x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | svart/flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | EnEV2014, ErP2015 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gda300 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 61003100 |
|---|
| GTIN | 7330193053419 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gda300 |
|---|
| Ytskydd | Övrigt |
|---|---|
| Dimension (Nominell diameter) | DN 20 |
| Anslutning | Övrigt |
| Utförandeform | Utan blandningsventil |
| Tryckklass | PN 6 |
| Med kopplingar | Nej |
| Med klämringskoppling | Nej |
| Utbytbar backventil | Nej |
| Med vattenlås | Ja |
| Stoppventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 350 | ||
| Bredd (mm) | 250 | ||
| Höjd (mm) | 162 | ||
| Vikt (kg) | 4,3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5492754.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5492754.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5492754.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_218_5492696.pdf |
| RSK-nummer | 5492754 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 61003100 |
| GTIN | 7330193053419 |
| Produkt | Shuntgrupp |
| Produktnamn | GDA311 |
| Dimension | G3/4" x G1" |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN6, temp 0°C till +110°C |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | direktförsörjning |
| Utförande | invändig x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | svart/flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | EnEV2014, ErP2015 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gda300 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 61003100 |
|---|
| GTIN | 7330193053419 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gda300 |
|---|
| Ytskydd | Övrigt |
|---|---|
| Dimension (Nominell diameter) | DN 20 |
| Anslutning | Övrigt |
| Utförandeform | Utan blandningsventil |
| Tryckklass | PN 6 |
| Med kopplingar | Nej |
| Med klämringskoppling | Nej |
| Utbytbar backventil | Nej |
| Med vattenlås | Ja |
| Stoppventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 350 | ||
| Bredd (mm) | 250 | ||
| Höjd (mm) | 162 | ||
| Vikt (kg) | 4,3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5492754.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5492754.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5492754.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_218_5492696.pdf |