Inlagd: 2021-12-22
RSK-nr enhet: ST
ESBE-serien GDA300 är en shuntgrupp med direktförsörjning utformad för applikationer där den mest effektiva sortens energitransport krävs. Den är utrustad med två avstängningsventiler med termometrar, patronbackventil, högklassigt isolerskal och högeffektiv cirkulationspump.
ESBE-serien GDA300 är en shuntgrupp med direktförsörjning utformad för applikationer där den mest effektiva sortens energitransport krävs. Den är utrustad med två avstängningsventiler med termometrar, patronbackventil, högklassigt isolerskal och högeffektiv cirkulationspump.
| RSK-nummer | 5492827 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 61003200 |
| GTIN | 7330193056458 |
| Produkt | Shuntgrupp |
| Produktnamn | GDA311 |
| Dimension | DN20/G¾"/G1" |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, temp. +5°C till +100°C |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | direktförsörjning |
| Utförande | invändig x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | EnEv2014, ErP2015 |
| Övrig info | Wilo pump |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gda200-gda300 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 61003200 |
|---|
| GTIN | 7330193056458 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gda200-gda300 |
|---|
| Material ytterhölje | Plast |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Material rörsystem (i enheten) | Stål |
| Anslutning primär | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension primär | 1" (25) |
| Anslutning sekundär | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension sekundär | 3/4" (20) |
| Anslutning pump | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning pump | 1" (25) |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Medietemperatur | 5 - 100 °C |
| Visningsområde termometer | 0 - 120 °C |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för glykol | Ja |
| Lämplig för etanol | Nej |
| Modell/Utförande | Oshuntad värmekrets |
| Med anslutning för värmemätare | Nej |
| Med värmemätare | Nej |
| Med inbyggd cirkulationspump | Ja |
| Högeffektiv pump (överensstämmande med EC 547/2012 och EC 641/2009) | Ja |
| Inbyggnadslängd pump | 130 mm |
| Med manometer | Nej |
| Med reglerventil | Nej |
| Med avstängningsventil | Ja |
| Med backventil | Ja |
| Med säkerhetsventil | Nej |
| Med termometer | Ja |
| Med avtappningsventil/-kran | Nej |
| Med ventilmotor | Nej |
| Lämplig för ventilmotor | Nej |
| Med 3-vägsventil | Nej |
| Med kulventiler för pump | Ja |
| Med anslutning för expansionskärl | Nej |
| Vägginstallation | Ja |
| Med väggfäste | Ja |
| Med ben/fötter | Nej |
| Bredd | 190 mm |
| Höjd | 301 mm |
| Djup | 138 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 320 | ||
| Bredd (mm) | 215 | ||
| Höjd (mm) | 165 | ||
| Vikt (kg) | 4,176 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5492827.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5492827.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=SEp8pVREGcU |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5492827.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5492823.pdf |
| RSK-nummer | 5492827 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 61003200 |
| GTIN | 7330193056458 |
| Produkt | Shuntgrupp |
| Produktnamn | GDA311 |
| Dimension | DN20/G¾"/G1" |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, temp. +5°C till +100°C |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | direktförsörjning |
| Utförande | invändig x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | EnEv2014, ErP2015 |
| Övrig info | Wilo pump |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gda200-gda300 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 61003200 |
|---|
| GTIN | 7330193056458 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gda200-gda300 |
|---|
| Material ytterhölje | Plast |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Material rörsystem (i enheten) | Stål |
| Anslutning primär | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension primär | 1" (25) |
| Anslutning sekundär | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension sekundär | 3/4" (20) |
| Anslutning pump | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning pump | 1" (25) |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Medietemperatur | 5 - 100 °C |
| Visningsområde termometer | 0 - 120 °C |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för glykol | Ja |
| Lämplig för etanol | Nej |
| Modell/Utförande | Oshuntad värmekrets |
| Med anslutning för värmemätare | Nej |
| Med värmemätare | Nej |
| Med inbyggd cirkulationspump | Ja |
| Högeffektiv pump (överensstämmande med EC 547/2012 och EC 641/2009) | Ja |
| Inbyggnadslängd pump | 130 mm |
| Med manometer | Nej |
| Med reglerventil | Nej |
| Med avstängningsventil | Ja |
| Med backventil | Ja |
| Med säkerhetsventil | Nej |
| Med termometer | Ja |
| Med avtappningsventil/-kran | Nej |
| Med ventilmotor | Nej |
| Lämplig för ventilmotor | Nej |
| Med 3-vägsventil | Nej |
| Med kulventiler för pump | Ja |
| Med anslutning för expansionskärl | Nej |
| Vägginstallation | Ja |
| Med väggfäste | Ja |
| Med ben/fötter | Nej |
| Bredd | 190 mm |
| Höjd | 301 mm |
| Djup | 138 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 320 | ||
| Bredd (mm) | 215 | ||
| Höjd (mm) | 165 | ||
| Vikt (kg) | 4,176 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5492827.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5492827.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=SEp8pVREGcU |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5492827.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5492823.pdf |