Inlagd: 2019-07-11
RSK-nr enhet: ST
ESBE serie GDF100 är en shuntgrupp för direktförsörjning som är avsedd för applikationer där energitransport krävs. Den är utrustad med två avstängningsventiler med termometrar, backventil och högklassigt isolerskal. ESBE shuntgrupp GDF100 är driftklar för 180 mm pumpar. Det smarta justerbara isolerskalet säkerställer att alla pumptyper isoleras på rätt sätt.
ESBE serie GDF100 är en shuntgrupp för direktförsörjning som är avsedd för applikationer där energitransport krävs. Den är utrustad med två avstängningsventiler med termometrar, backventil och högklassigt isolerskal. ESBE shuntgrupp GDF100 är driftklar för 180 mm pumpar. Det smarta justerbara isolerskalet säkerställer att alla pumptyper isoleras på rätt sätt.
| RSK-nummer | 5492756 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 61200100 |
| GTIN | 7330193049436 |
| Produkt | Shuntgrupp |
| Produktnamn | GDF111 |
| Dimension | G1" x G1 1/2" |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN6, temp 0°C till +110°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | direktförsörjning |
| Utförande | invändig x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | svart/flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | EnEV2014, ErP2015 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gdf100 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 61200100 |
|---|
| GTIN | 7330193049436 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gdf100 |
|---|
| Material ytterhölje | Plast |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Material rörsystem (i enheten) | Stål |
| Anslutning primär | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension primär | 1 1/2" (40) |
| Anslutning sekundär | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension sekundär | 1" (25) |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Medietemperatur | 5 - 100 °C |
| Visningsområde termometer | 0 - 120 °C |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för glykol | Ja |
| Lämplig för etanol | Ja |
| Modell/Utförande | Oshuntad värmekrets |
| Med anslutning för värmemätare | Nej |
| Med värmemätare | Nej |
| Med inbyggd cirkulationspump | Nej |
| Med manometer | Nej |
| Med reglerventil | Nej |
| Med avstängningsventil | Ja |
| Med backventil | Ja |
| Med säkerhetsventil | Nej |
| Med termometer | Ja |
| Med avtappningsventil/-kran | Nej |
| Med ventilmotor | Nej |
| Lämplig för ventilmotor | Nej |
| Med 3-vägsventil | Nej |
| Med kulventiler för pump | Ja |
| Med anslutning för expansionskärl | Nej |
| Vägginstallation | Ja |
| Med väggfäste | Ja |
| Med ben/fötter | Nej |
| Bredd | 240 mm |
| Höjd | 400 mm |
| Djup | 132 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 410 | ||
| Bredd (mm) | 271 | ||
| Höjd (mm) | 165 | ||
| Vikt (kg) | 3,367 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5492739.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5492752.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5492756.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5492756.pdf |
| RSK-nummer | 5492756 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 61200100 |
| GTIN | 7330193049436 |
| Produkt | Shuntgrupp |
| Produktnamn | GDF111 |
| Dimension | G1" x G1 1/2" |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN6, temp 0°C till +110°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | direktförsörjning |
| Utförande | invändig x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | svart/flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | EnEV2014, ErP2015 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gdf100 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 61200100 |
|---|
| GTIN | 7330193049436 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gdf100 |
|---|
| Material ytterhölje | Plast |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Material rörsystem (i enheten) | Stål |
| Anslutning primär | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension primär | 1 1/2" (40) |
| Anslutning sekundär | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension sekundär | 1" (25) |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Medietemperatur | 5 - 100 °C |
| Visningsområde termometer | 0 - 120 °C |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för glykol | Ja |
| Lämplig för etanol | Ja |
| Modell/Utförande | Oshuntad värmekrets |
| Med anslutning för värmemätare | Nej |
| Med värmemätare | Nej |
| Med inbyggd cirkulationspump | Nej |
| Med manometer | Nej |
| Med reglerventil | Nej |
| Med avstängningsventil | Ja |
| Med backventil | Ja |
| Med säkerhetsventil | Nej |
| Med termometer | Ja |
| Med avtappningsventil/-kran | Nej |
| Med ventilmotor | Nej |
| Lämplig för ventilmotor | Nej |
| Med 3-vägsventil | Nej |
| Med kulventiler för pump | Ja |
| Med anslutning för expansionskärl | Nej |
| Vägginstallation | Ja |
| Med väggfäste | Ja |
| Med ben/fötter | Nej |
| Bredd | 240 mm |
| Höjd | 400 mm |
| Djup | 132 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 410 | ||
| Bredd (mm) | 271 | ||
| Höjd (mm) | 165 | ||
| Vikt (kg) | 3,367 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5492739.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5492752.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5492756.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5492756.pdf |