Avaktiverad 2022-04-05
Inlagd: 2014-11-29
RSK-nr enhet: ST
Shuntgrupp med en justerbar konstant utloppstemperatur som används för att hålla flödestemperaturen på den angivna nivån, oavsett tryckfall och flödesvolym, lämplig för tex golvvärme. Med en högeffektiv cirkulationspump och skräddarsydd isolering.
Shuntgrupp med en justerbar konstant utloppstemperatur som används för att hålla flödestemperaturen på den angivna nivån, oavsett tryckfall och flödesvolym, lämplig för tex golvvärme. Med en högeffektiv cirkulationspump och skräddarsydd isolering.
| RSK-nummer | 5363719 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 61020200 |
| GTIN | 7330193046985 |
| Produkt | Shuntgrupp |
| Produktnamn | GFA111 |
| Dimension | G32 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN6, temp 0°C till +110°C |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | - |
| Utförande | invändig x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | EnEv2014, ErP2015 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gfa100 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 61020200 |
|---|
| GTIN | 7330193046985 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gfa100 |
|---|
| Ytskydd | Övrigt |
|---|---|
| Dimension (Nominell diameter) | DN 32 |
| Anslutning | Övrigt |
| Utförandeform | Med blandningsventil |
| Tryckklass | PN 6 |
| Med kopplingar | Nej |
| Med klämringskoppling | Nej |
| Utbytbar backventil | Nej |
| Med vattenlås | Ja |
| Stoppventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 425 | ||
| Bredd (mm) | 265 | ||
| Höjd (mm) | 165 | ||
| Vikt (kg) | 6,47 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5363719.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5363719.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5363719.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_218_5492697.pdf |
| RSK-nummer | 5363719 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 61020200 |
| GTIN | 7330193046985 |
| Produkt | Shuntgrupp |
| Produktnamn | GFA111 |
| Dimension | G32 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN6, temp 0°C till +110°C |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | - |
| Utförande | invändig x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | EnEv2014, ErP2015 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gfa100 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 61020200 |
|---|
| GTIN | 7330193046985 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gfa100 |
|---|
| Ytskydd | Övrigt |
|---|---|
| Dimension (Nominell diameter) | DN 32 |
| Anslutning | Övrigt |
| Utförandeform | Med blandningsventil |
| Tryckklass | PN 6 |
| Med kopplingar | Nej |
| Med klämringskoppling | Nej |
| Utbytbar backventil | Nej |
| Med vattenlås | Ja |
| Stoppventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 425 | ||
| Bredd (mm) | 265 | ||
| Höjd (mm) | 165 | ||
| Vikt (kg) | 6,47 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5363719.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5363719.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5363719.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_218_5492697.pdf |