Inlagd: 2019-07-11
RSK-nr enhet: ST
ESBE serie GFF100 är en shuntgrupp som är avsedd för värmekretsar där konstant temperaturreglering krävs. Den är utrustad med två avstängningsventiler med termometrar, backventil och högklassigt isolerskal. GFF100 levereras med 3-vägs termostatisk ventil som medger konstant temperaturreglering av värmesystemet och justerbar temperaturinställning. ESBE shuntgrupp GFF100 är driftklar för 180 mm pumpar. Det smarta justerbara isolerskalet säkerställer att alla pumptyper isoleras på rätt sätt.
ESBE serie GFF100 är en shuntgrupp som är avsedd för värmekretsar där konstant temperaturreglering krävs. Den är utrustad med två avstängningsventiler med termometrar, backventil och högklassigt isolerskal. GFF100 levereras med 3-vägs termostatisk ventil som medger konstant temperaturreglering av värmesystemet och justerbar temperaturinställning. ESBE shuntgrupp GFF100 är driftklar för 180 mm pumpar. Det smarta justerbara isolerskalet säkerställer att alla pumptyper isoleras på rätt sätt.
| RSK-nummer | 5492757 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 61220100 |
| GTIN | 7330193049443 |
| Produkt | Shuntgrupp |
| Produktnamn | GFF111 |
| Dimension | G1" x G1 1/2" |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN6, temp 0°C till +95°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | konstant temp. |
| Utförande | invändig x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | svart/flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | EnEV2014, ErP2015 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gff100 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 61220100 |
|---|
| GTIN | 7330193049443 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gff100 |
|---|
| Material ytterhölje | Plast |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Material rörsystem (i enheten) | Stål |
| Anslutning primär | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension primär | 1 1/2" (40) |
| Anslutning sekundär | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension sekundär | 1" (25) |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Medietemperatur | 5 - 100 °C |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Visningsområde termometer | 0 - 120 °C |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för glykol | Ja |
| Lämplig för etanol | Ja |
| Modell/Utförande | Fast inställningsvärdesstyrning |
| Med anslutning för värmemätare | Nej |
| Med värmemätare | Nej |
| Med inbyggd cirkulationspump | Ja |
| Högeffektiv pump (överensstämmande med EC 547/2012 och EC 641/2009) | Ja |
| Med manometer | Nej |
| Med reglerventil | Ja |
| Med avstängningsventil | Ja |
| Med backventil | Ja |
| Med säkerhetsventil | Nej |
| Med termometer | Ja |
| Med avtappningsventil/-kran | Nej |
| Med ventilmotor | Nej |
| Lämplig för ventilmotor | Nej |
| Med 3-vägsventil | Ja |
| Med kulventiler för pump | Ja |
| Med anslutning för expansionskärl | Nej |
| Vägginstallation | Ja |
| Med väggfäste | Ja |
| Med ben/fötter | Nej |
| Bredd | 240 mm |
| Höjd | 400 mm |
| Djup | 132 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 410 | ||
| Bredd (mm) | 271 | ||
| Höjd (mm) | 165 | ||
| Vikt (kg) | 3,671 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5492739.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5492752.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5492757.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5492757.pdf |
| RSK-nummer | 5492757 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 61220100 |
| GTIN | 7330193049443 |
| Produkt | Shuntgrupp |
| Produktnamn | GFF111 |
| Dimension | G1" x G1 1/2" |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN6, temp 0°C till +95°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | konstant temp. |
| Utförande | invändig x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | svart/flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | EnEV2014, ErP2015 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gff100 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 61220100 |
|---|
| GTIN | 7330193049443 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gff100 |
|---|
| Material ytterhölje | Plast |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Material rörsystem (i enheten) | Stål |
| Anslutning primär | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension primär | 1 1/2" (40) |
| Anslutning sekundär | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension sekundär | 1" (25) |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Medietemperatur | 5 - 100 °C |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Visningsområde termometer | 0 - 120 °C |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för glykol | Ja |
| Lämplig för etanol | Ja |
| Modell/Utförande | Fast inställningsvärdesstyrning |
| Med anslutning för värmemätare | Nej |
| Med värmemätare | Nej |
| Med inbyggd cirkulationspump | Ja |
| Högeffektiv pump (överensstämmande med EC 547/2012 och EC 641/2009) | Ja |
| Med manometer | Nej |
| Med reglerventil | Ja |
| Med avstängningsventil | Ja |
| Med backventil | Ja |
| Med säkerhetsventil | Nej |
| Med termometer | Ja |
| Med avtappningsventil/-kran | Nej |
| Med ventilmotor | Nej |
| Lämplig för ventilmotor | Nej |
| Med 3-vägsventil | Ja |
| Med kulventiler för pump | Ja |
| Med anslutning för expansionskärl | Nej |
| Vägginstallation | Ja |
| Med väggfäste | Ja |
| Med ben/fötter | Nej |
| Bredd | 240 mm |
| Höjd | 400 mm |
| Djup | 132 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 410 | ||
| Bredd (mm) | 271 | ||
| Höjd (mm) | 165 | ||
| Vikt (kg) | 3,671 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5492739.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5492752.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5492757.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5492757.pdf |