Avaktiverad 2022-04-05
Inlagd: 2015-12-16
RSK-nr enhet: ST
GRA111 regleras av ESBE ARA661 (230V, 90° arbetsområde, 120 s. gångtid), ett ställdon med 3-punktssignal (öppna/stäng) som är perfekt för blandning tillsammans med en extern reglering. Det kompakta ställdonet har 90° arbetsområde och ventilen kan enkelt handmanövreras med hjälp av drag-och-vrid-ratten på framsidan.
GRA111 regleras av ESBE ARA661 (230V, 90° arbetsområde, 120 s. gångtid), ett ställdon med 3-punktssignal (öppna/stäng) som är perfekt för blandning tillsammans med en extern reglering. Det kompakta ställdonet har 90° arbetsområde och ventilen kan enkelt handmanövreras med hjälp av drag-och-vrid-ratten på framsidan.
| RSK-nummer | 5492695 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 61040100 |
| GTIN | 7330193045902 |
| Produkt | Shuntgrupp |
| Produktnamn | GRA111 |
| Dimension | G40 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN6, temp 0°C till +110°C |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | blandningsfunktion |
| Utförande | invändig x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | EnEV2014, ErP2015 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gra100 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 61040100 |
|---|
| GTIN | 7330193045902 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gra100 |
|---|
| Ytskydd | Övrigt |
|---|---|
| Dimension (Nominell diameter) | DN 25 |
| Anslutning | Övrigt |
| Utförandeform | Med blandningsventil |
| Tryckklass | PN 6 |
| Med kopplingar | Nej |
| Med klämringskoppling | Nej |
| Utbytbar backventil | Nej |
| Med vattenlås | Ja |
| Stoppventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 425 | ||
| Bredd (mm) | 290 | ||
| Höjd (mm) | 206 | ||
| Vikt (kg) | 6,45 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5492695.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5492695.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5363722.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_218_5492695.pdf |
| RSK-nummer | 5492695 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 61040100 |
| GTIN | 7330193045902 |
| Produkt | Shuntgrupp |
| Produktnamn | GRA111 |
| Dimension | G40 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN6, temp 0°C till +110°C |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | blandningsfunktion |
| Utförande | invändig x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | EnEV2014, ErP2015 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gra100 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 61040100 |
|---|
| GTIN | 7330193045902 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gra100 |
|---|
| Ytskydd | Övrigt |
|---|---|
| Dimension (Nominell diameter) | DN 25 |
| Anslutning | Övrigt |
| Utförandeform | Med blandningsventil |
| Tryckklass | PN 6 |
| Med kopplingar | Nej |
| Med klämringskoppling | Nej |
| Utbytbar backventil | Nej |
| Med vattenlås | Ja |
| Stoppventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 425 | ||
| Bredd (mm) | 290 | ||
| Höjd (mm) | 206 | ||
| Vikt (kg) | 6,45 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5492695.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5492695.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5363722.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_218_5492695.pdf |