Inlagd: 2025-12-29
RSK-nr enhet: ST
ESBE-serien GRA200 är en shuntgrupp som är avsedd för värmekretsar där enastående flödes- och temperaturreglering krävs. GRA261 är utrustad med två avstängningsventiler med termometrar, patronbackventil, högklassigt isolerskal och högeffektiv cirkulationspump. 2 extra kulventiler samt 1 injusteringsventil medlevereras. GRA200 levereras med en 3-vägs progressiv shuntventil och ett ställdon. Shuntgruppen säkerställer bäst möjliga regleringsprestanda oavsett flöde och låg risk för överdimensionering, tack vare de progressiva ventilegenskaperna, samt fungerar med de flesta regleringar på marknaden.
ESBE-serien GRA200 är en shuntgrupp som är avsedd för värmekretsar där enastående flödes- och temperaturreglering krävs. GRA261 är utrustad med två avstängningsventiler med termometrar, patronbackventil, högklassigt isolerskal och högeffektiv cirkulationspump. 2 extra kulventiler samt 1 injusteringsventil medlevereras. GRA200 levereras med en 3-vägs progressiv shuntventil och ett ställdon. Shuntgruppen säkerställer bäst möjliga regleringsprestanda oavsett flöde och låg risk för överdimensionering, tack vare de progressiva ventilegenskaperna, samt fungerar med de flesta regleringar på marknaden.
| RSK-nummer | 4934110 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 61047100 |
| GTIN | 7330193061254 |
| Produkt | Shuntgrupp |
| Produktnamn | GRA261 |
| Dimension | DN25/G1"/G1½" |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, temp. +5°C till +95°C |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | blandningsfunktion |
| Utförande | inv. x utv. gänga, isolerskal |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | EnEv2014, ErP2015 |
| Övrig info | Wilo pump |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gra200-gra300 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 61047100 |
|---|
| GTIN | 7330193061254 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gra200-gra300 |
|---|
| Material ytterhölje | Plast |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Material rörsystem (i enheten) | Stål |
| Anslutning primär | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension primär | 1 1/2" (40) |
| Anslutning sekundär | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension sekundär | 1" (25) |
| Anslutning pump | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning pump | 1" (25) |
| Centrumavstånd anslutningar primär | 125 mm |
| Centrumavstånd anslutningar sekundär | 125 mm |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Medietemperatur | 5 - 95 °C |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell |
| Visningsområde termometer | 0 - 120 °C |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för glykol | Ja |
| Lämplig för etanol | Nej |
| Modell/Utförande | Shuntad värmekrets |
| Med anslutning för värmemätare | Nej |
| Med värmemätare | Nej |
| Med inbyggd cirkulationspump | Ja |
| Högeffektiv pump (överensstämmande med EC 547/2012 och EC 641/2009) | Ja |
| Inbyggnadslängd pump | 130 mm |
| Med manometer | Nej |
| Med reglerventil | Ja |
| Med avstängningsventil | Ja |
| Med backventil | Ja |
| Med säkerhetsventil | Nej |
| Med termometer | Ja |
| Med utetemperaturgivare | Nej |
| Med avtappningsventil/-kran | Nej |
| Med ventilmotor | Nej |
| Lämplig för ventilmotor | Ja |
| Med 3-vägsventil | Ja |
| Typ av 3-vägs reglerventil | Blandningsventil |
| Med kulventiler för pump | Ja |
| Vägginstallation | Ja |
| Med väggfäste | Ja |
| Med ben/fötter | Nej |
| Bredd | 250 mm |
| Höjd | 379 mm |
| Djup | 173 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 210 | ||
| Bredd (mm) | 428 | ||
| Höjd (mm) | 288 | ||
| Vikt (kg) | 8,345 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_4934110.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5492833.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_4934104.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5492833.pdf |
| RSK-nummer | 4934110 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 61047100 |
| GTIN | 7330193061254 |
| Produkt | Shuntgrupp |
| Produktnamn | GRA261 |
| Dimension | DN25/G1"/G1½" |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, temp. +5°C till +95°C |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | blandningsfunktion |
| Utförande | inv. x utv. gänga, isolerskal |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | EnEv2014, ErP2015 |
| Övrig info | Wilo pump |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gra200-gra300 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 61047100 |
|---|
| GTIN | 7330193061254 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/shuntgrupper/gra200-gra300 |
|---|
| Material ytterhölje | Plast |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Material rörsystem (i enheten) | Stål |
| Anslutning primär | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension primär | 1 1/2" (40) |
| Anslutning sekundär | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension sekundär | 1" (25) |
| Anslutning pump | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning pump | 1" (25) |
| Centrumavstånd anslutningar primär | 125 mm |
| Centrumavstånd anslutningar sekundär | 125 mm |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Medietemperatur | 5 - 95 °C |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell |
| Visningsområde termometer | 0 - 120 °C |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för glykol | Ja |
| Lämplig för etanol | Nej |
| Modell/Utförande | Shuntad värmekrets |
| Med anslutning för värmemätare | Nej |
| Med värmemätare | Nej |
| Med inbyggd cirkulationspump | Ja |
| Högeffektiv pump (överensstämmande med EC 547/2012 och EC 641/2009) | Ja |
| Inbyggnadslängd pump | 130 mm |
| Med manometer | Nej |
| Med reglerventil | Ja |
| Med avstängningsventil | Ja |
| Med backventil | Ja |
| Med säkerhetsventil | Nej |
| Med termometer | Ja |
| Med utetemperaturgivare | Nej |
| Med avtappningsventil/-kran | Nej |
| Med ventilmotor | Nej |
| Lämplig för ventilmotor | Ja |
| Med 3-vägsventil | Ja |
| Typ av 3-vägs reglerventil | Blandningsventil |
| Med kulventiler för pump | Ja |
| Vägginstallation | Ja |
| Med väggfäste | Ja |
| Med ben/fötter | Nej |
| Bredd | 250 mm |
| Höjd | 379 mm |
| Djup | 173 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 210 | ||
| Bredd (mm) | 428 | ||
| Höjd (mm) | 288 | ||
| Vikt (kg) | 8,345 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_4934110.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5492833.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_4934104.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5492833.pdf |