RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-03-26
RSK-nr enhet: ST
Termisk ställdonsats för TemCon - Termostatisk ventil i rostfritt stål för tappvarmvatten. TemCon är en reglerventil i rostfritt stål som är konstruerad för tappvarmvatteninstallationer med cirkulation. Ventilen reglerar automatiskt temperaturen på vattnet som cirkulerar genom ventilerna. Därmed säkerställs den termiska balansen i hela tappvarmvattensystemet. Ventilen justeras på en skala till önskad temperatur inom intervallet 37 °C till 65 °C. TemCon är utrustad med en bypass som är placerad utanför ventilens termiska del. Därför är TemCon lämplig för varmvatteninstallationer med bakterieproblem, till exempel Legionella. I sådana fall genomförs en procedur där vattentemperaturen höjs till mellan 70 °C och 80 °C med vissa intervall.
Termisk ställdonsats för TemCon - Termostatisk ventil i rostfritt stål för tappvarmvatten. TemCon är en reglerventil i rostfritt stål som är konstruerad för tappvarmvatteninstallationer med cirkulation. Ventilen reglerar automatiskt temperaturen på vattnet som cirkulerar genom ventilerna. Därmed säkerställs den termiska balansen i hela tappvarmvattensystemet. Ventilen justeras på en skala till önskad temperatur inom intervallet 37 °C till 65 °C. TemCon är utrustad med en bypass som är placerad utanför ventilens termiska del. Därför är TemCon lämplig för varmvatteninstallationer med bakterieproblem, till exempel Legionella. I sådana fall genomförs en procedur där vattentemperaturen höjs till mellan 70 °C och 80 °C med vissa intervall.
| RSK-nummer | 5373114 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 47-2899 |
| GTIN | 5705564055521 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | 47-2899 |
| Dimension | DN15-DN20 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | vatten & värme |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/Valves-for-DHW/TemCon |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 47-2899 |
|---|
| GTIN | 5705564055521 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/Valves-for-DHW/TemCon |
|---|
| Matningsspänning | 230 V AC |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5705564055521 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Utgår (½ EUR-pall) | ||
| Djup (mm) | 120 | ||
| Bredd (mm) | 90 | ||
| Höjd (mm) | 65 | ||
| Vikt (kg) | 0,204 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1296_4927004.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5373114 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 47-2899 |
| GTIN | 5705564055521 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | 47-2899 |
| Dimension | DN15-DN20 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | vatten & värme |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/Valves-for-DHW/TemCon |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 47-2899 |
|---|
| GTIN | 5705564055521 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/Valves-for-DHW/TemCon |
|---|
| Matningsspänning | 230 V AC |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5705564055521 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Utgår (½ EUR-pall) | ||
| Djup (mm) | 120 | ||
| Bredd (mm) | 90 | ||
| Höjd (mm) | 65 | ||
| Vikt (kg) | 0,204 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1296_4927004.pdf |
|---|---|