RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-03-26
RSK-nr enhet: ST
OPTIMA Compact-ställdon, DN10-DN32. Proportionell 0-10 V eller 3-punkts modulerande eller On/Off-styrning av Frese OPTIMA Compact-ventiler i värme-, ventilations- och luftkonditioneringssystem. Ställdonet kan monteras på ventilen för hand utan behov av särskilda verktyg. Tack vare ställdonets kompakta design är det särskilt lämpligt för installationer där utrymmet är begränsat.
OPTIMA Compact-ställdon, DN10-DN32. Proportionell 0-10 V eller 3-punkts modulerande eller On/Off-styrning av Frese OPTIMA Compact-ventiler i värme-, ventilations- och luftkonditioneringssystem. Ställdonet kan monteras på ventilen för hand utan behov av särskilda verktyg. Tack vare ställdonets kompakta design är det särskilt lämpligt för installationer där utrymmet är begränsat.
| RSK-nummer | 5373122 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1183 |
| GTIN | 5705564052452 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | 53-1183 |
| Dimension | DN10-DN32 |
| Storlek | 80×49×74 mm (L×B×H) |
| Tryck/Flöde/Temp | temp: 0–50°C |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC 0–10V |
| Funktion | vatten & värme |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/PICV/Actuators-OPTIMA-Compact-DN10-DN32 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1183 |
|---|
| GTIN | 5705564052452 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/PICV/Actuators-OPTIMA-Compact-DN10-DN32 |
|---|
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
|---|---|
| Styrsignal | 0-10V |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5705564052452 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Utgår (½ EUR-pall) | ||
| Djup (mm) | 125 | ||
| Bredd (mm) | 85 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 0,28 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1296_5373116.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5373122 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1183 |
| GTIN | 5705564052452 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | 53-1183 |
| Dimension | DN10-DN32 |
| Storlek | 80×49×74 mm (L×B×H) |
| Tryck/Flöde/Temp | temp: 0–50°C |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC 0–10V |
| Funktion | vatten & värme |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/PICV/Actuators-OPTIMA-Compact-DN10-DN32 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1183 |
|---|
| GTIN | 5705564052452 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/PICV/Actuators-OPTIMA-Compact-DN10-DN32 |
|---|
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
|---|---|
| Styrsignal | 0-10V |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5705564052452 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Utgår (½ EUR-pall) | ||
| Djup (mm) | 125 | ||
| Bredd (mm) | 85 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 0,28 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1296_5373116.pdf |
|---|---|