RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-03-26
RSK-nr enhet: ST
OPTIMA Compact-ställdon, Failsafe- och feedbackställdon, DN10-DN32. Proportionell 0-10V modulerande styrning av Frese OPTIMA Compact-ventiler i värme-, ventilations- och luftkonditioneringssystem. Ställdonet kan monteras på ventilen för hand utan behov av särskilda verktyg. Tack vare ställdonets kompakta design är det särskilt lämpligt för installationer där utrymmet är begränsat. 0-10V feedbacksignal för indikering av spindelpositionen på PICV.
OPTIMA Compact-ställdon, Failsafe- och feedbackställdon, DN10-DN32. Proportionell 0-10V modulerande styrning av Frese OPTIMA Compact-ventiler i värme-, ventilations- och luftkonditioneringssystem. Ställdonet kan monteras på ventilen för hand utan behov av särskilda verktyg. Tack vare ställdonets kompakta design är det särskilt lämpligt för installationer där utrymmet är begränsat. 0-10V feedbacksignal för indikering av spindelpositionen på PICV.
| RSK-nummer | 5373123 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1184 |
| GTIN | 5705564073266 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | 53-1184 |
| Dimension | DN10-DN32 |
| Storlek | 80×49×74 mm (L×B×H) |
| Tryck/Flöde/Temp | temp: 0–50°C |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC 0–10V |
| Funktion | vatten & värme |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/PICV/Actuators-OPTIMA-Compact-DN10-DN32 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1184 |
|---|
| GTIN | 5705564073266 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/PICV/Actuators-OPTIMA-Compact-DN10-DN32 |
|---|
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
|---|---|
| Styrsignal | 0-10V |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5705564073266 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Utgår (½ EUR-pall) | ||
| Djup (mm) | 125 | ||
| Bredd (mm) | 85 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 0,32 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1296_5373116.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5373123 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1184 |
| GTIN | 5705564073266 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | 53-1184 |
| Dimension | DN10-DN32 |
| Storlek | 80×49×74 mm (L×B×H) |
| Tryck/Flöde/Temp | temp: 0–50°C |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC 0–10V |
| Funktion | vatten & värme |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/PICV/Actuators-OPTIMA-Compact-DN10-DN32 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1184 |
|---|
| GTIN | 5705564073266 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/PICV/Actuators-OPTIMA-Compact-DN10-DN32 |
|---|
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
|---|---|
| Styrsignal | 0-10V |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5705564073266 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Utgår (½ EUR-pall) | ||
| Djup (mm) | 125 | ||
| Bredd (mm) | 85 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 0,32 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1296_5373116.pdf |
|---|---|