RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-03-26
RSK-nr enhet: ST
OPTIMA Compact-ställdon - SI-series DN40-DN200. Proportionell 4-20 mA eller 0-10 V eller 3-punkts modulerande styrning av Frese OPTIMA Compact-ventiler i värme-, ventilations- och luftkonditioneringssystem. Tack vare automatisk anpassning av slaglängden ger ställdonet full utnyttjande av moduleringen i Frese OPTIMA Compact-ventilen. Lämplig för Frese OPTIMA Compact PICV-ventiler (DN40-DN200). På grund av den höga kapslingsklassen IP54 är den lämplig för marina och industriella applikationer.
OPTIMA Compact-ställdon - SI-series DN40-DN200. Proportionell 4-20 mA eller 0-10 V eller 3-punkts modulerande styrning av Frese OPTIMA Compact-ventiler i värme-, ventilations- och luftkonditioneringssystem. Tack vare automatisk anpassning av slaglängden ger ställdonet full utnyttjande av moduleringen i Frese OPTIMA Compact-ventilen. Lämplig för Frese OPTIMA Compact PICV-ventiler (DN40-DN200). På grund av den höga kapslingsklassen IP54 är den lämplig för marina och industriella applikationer.
| RSK-nummer | 5373125 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1290 |
| GTIN | 5705564051974 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | 53-1290 |
| Dimension | DN50-DN80 |
| Storlek | 230×118×311 mm (L×B×H) |
| Tryck/Flöde/Temp | temp: 5–55°C |
| Effekt/Eldata | 230V AC 3-position |
| Funktion | vatten & värme |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/marine/en-GB/Products/Linear-Actuators/Actuators-SI-series-DN40-DN200 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1290 |
|---|
| GTIN | 5705564051974 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/marine/en-GB/Products/Linear-Actuators/Actuators-SI-series-DN40-DN200 |
|---|
| Matningsspänning | 230 V AC |
|---|---|
| Styrsignal | 3-punkt |
| Höjd | 311 mm |
| Bredd | 118 mm |
| Djup | 230 mm |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5705564051974 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Utgår (½ EUR-pall) | ||
| Djup (mm) | 250 | ||
| Bredd (mm) | 155 | ||
| Höjd (mm) | 130 | ||
| Vikt (kg) | 1,95 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1296_5373125.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5373125 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1290 |
| GTIN | 5705564051974 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | 53-1290 |
| Dimension | DN50-DN80 |
| Storlek | 230×118×311 mm (L×B×H) |
| Tryck/Flöde/Temp | temp: 5–55°C |
| Effekt/Eldata | 230V AC 3-position |
| Funktion | vatten & värme |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/marine/en-GB/Products/Linear-Actuators/Actuators-SI-series-DN40-DN200 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1290 |
|---|
| GTIN | 5705564051974 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/marine/en-GB/Products/Linear-Actuators/Actuators-SI-series-DN40-DN200 |
|---|
| Matningsspänning | 230 V AC |
|---|---|
| Styrsignal | 3-punkt |
| Höjd | 311 mm |
| Bredd | 118 mm |
| Djup | 230 mm |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5705564051974 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Utgår (½ EUR-pall) | ||
| Djup (mm) | 250 | ||
| Bredd (mm) | 155 | ||
| Höjd (mm) | 130 | ||
| Vikt (kg) | 1,95 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1296_5373125.pdf |
|---|---|