RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-03-26
RSK-nr enhet: ST
OPTIMA Compact-ställdon SA-serien inkl. fjäderretur, DN50–DN300. ställdon med proportionell styrning 0–10 V, 4–20 mA eller 3-punkts flytande reglering för OPTIMA Compact-ventiler i värme-, ventilations- och luftkonditioneringssystem. Tack vare den självkalibrerande slaglängden utnyttjar aktuatorn hela OPTIMA Compact-ventilens reglerområde. Kan levereras för OPTIMA Compact PICV-ventiler (DN50–DN300).
OPTIMA Compact-ställdon SA-serien inkl. fjäderretur, DN50–DN300. ställdon med proportionell styrning 0–10 V, 4–20 mA eller 3-punkts flytande reglering för OPTIMA Compact-ventiler i värme-, ventilations- och luftkonditioneringssystem. Tack vare den självkalibrerande slaglängden utnyttjar aktuatorn hela OPTIMA Compact-ventilens reglerområde. Kan levereras för OPTIMA Compact PICV-ventiler (DN50–DN300).
| RSK-nummer | 5373130 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1299 |
| GTIN | 5705564060525 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | 53-1299 |
| Dimension | DN150-300 |
| Storlek | 230×118×311 mm (L×B×H) |
| Tryck/Flöde/Temp | temp. -10-55°C |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC 20 VA |
| Funktion | vatten & värme |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | Gul |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/PICV/Actuators-OPTIMA-Compact-DN40-DN300 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1299 |
|---|
| GTIN | 5705564060525 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/PICV/Actuators-OPTIMA-Compact-DN40-DN300 |
|---|
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5705564060525 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Utgår (½ EUR-pall) | ||
| Djup (mm) | 175 | ||
| Bredd (mm) | 138 | ||
| Höjd (mm) | 234 | ||
| Vikt (kg) | 4,3 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1296_5373130.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5373130 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1299 |
| GTIN | 5705564060525 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | 53-1299 |
| Dimension | DN150-300 |
| Storlek | 230×118×311 mm (L×B×H) |
| Tryck/Flöde/Temp | temp. -10-55°C |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC 20 VA |
| Funktion | vatten & värme |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | Gul |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/PICV/Actuators-OPTIMA-Compact-DN40-DN300 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1299 |
|---|
| GTIN | 5705564060525 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/PICV/Actuators-OPTIMA-Compact-DN40-DN300 |
|---|
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5705564060525 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Utgår (½ EUR-pall) | ||
| Djup (mm) | 175 | ||
| Bredd (mm) | 138 | ||
| Höjd (mm) | 234 | ||
| Vikt (kg) | 4,3 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1296_5373130.pdf |
|---|---|