RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-03-26
RSK-nr enhet: ST
LOGICA Digital, Energy-series - Ställdon DN10-DN80 (DN100 Ultra). LOGICA Digital, Energy-series är ett digitalt ställdon som är utformat för att optimera energianvändningen i värme-, ventilations- och luftkonditioneringssystem (HVAC). Tillsammans med en OPTIMA Compact-ventil erbjuder det intelligent hydronisk reglering och systeminsikt. Ställdonet förenklar systemintegrationen från enkel installation till direkt kommunikation med byggnadsautomationssystemet (BMS) samt valbara styrmetoder som passar olika applikationer. Inbyggda energihanteringsalgoritmer och funktioner minskar avsevärt tiden för systemintegration.
LOGICA Digital, Energy-series - Ställdon DN10-DN80 (DN100 Ultra). LOGICA Digital, Energy-series är ett digitalt ställdon som är utformat för att optimera energianvändningen i värme-, ventilations- och luftkonditioneringssystem (HVAC). Tillsammans med en OPTIMA Compact-ventil erbjuder det intelligent hydronisk reglering och systeminsikt. Ställdonet förenklar systemintegrationen från enkel installation till direkt kommunikation med byggnadsautomationssystemet (BMS) samt valbara styrmetoder som passar olika applikationer. Inbyggda energihanteringsalgoritmer och funktioner minskar avsevärt tiden för systemintegration.
| RSK-nummer | 5373134 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1974 |
| GTIN | 5705564087096 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | 53-1974 |
| Dimension | DN40-50 |
| Storlek | SlagL=15 mm |
| Tryck/Flöde/Temp | temp: 0–50°C |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | vatten & värme |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/PICV/LOGICA-Digital-DN10-DN80 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1974 |
|---|
| GTIN | 5705564087096 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/PICV/LOGICA-Digital-DN10-DN80 |
|---|
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5705564087096 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Utgår (½ EUR-pall) | ||
| Djup (mm) | 140 | ||
| Bredd (mm) | 140 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 0,8 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1296_5373131.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5373134 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1974 |
| GTIN | 5705564087096 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | 53-1974 |
| Dimension | DN40-50 |
| Storlek | SlagL=15 mm |
| Tryck/Flöde/Temp | temp: 0–50°C |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | vatten & värme |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/PICV/LOGICA-Digital-DN10-DN80 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 53-1974 |
|---|
| GTIN | 5705564087096 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.frese.eu/hvac/en-GB/Products/PICV/LOGICA-Digital-DN10-DN80 |
|---|
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5705564087096 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Utgår (½ EUR-pall) | ||
| Djup (mm) | 140 | ||
| Bredd (mm) | 140 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 0,8 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1296_5373131.pdf |
|---|---|