Avaktiverad 2021-01-15
Inlagd: 1999-06-22
RSK-nr enhet: ST
Stegmotorförsett, kompakt ställdon för olika gångtider. Avsett för reglering av ventiler med 90° arbetsområde.
Stegmotorförsett, kompakt ställdon för olika gångtider. Avsett för reglering av ventiler med 90° arbetsområde.
| RSK-nummer | 5396141 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 12550100 |
| GTIN | 7330193026185 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | 92P |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24 VAC |
| Funktion | 60/90/120s gångtid |
| Utförande | proportionell, 15Nm |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | arbetsområde 90° |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/vridande-stalldon/90-proportionell |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 12550100 |
|---|
| GTIN | 7330193026185 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/vridande-stalldon/90-proportionell |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
| Styrsignal | 0-10V / 4-20mA |
| Modell/Utförande | Vridande |
| Reglering modulerande | Ja |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter som tillval | Ja |
| Inställbart arbetsområde | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 60 s |
| Vridmoment | 15 Nm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Max. rotationsvinkel | 180 ° |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 5 VA |
| Omgivningstemperatur | -15 - 55 °C |
| Höjd | 96 mm |
| Bredd | 135 mm |
| Djup | 117 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 140 | ||
| Bredd (mm) | 125 | ||
| Höjd (mm) | 87 | ||
| Vikt (kg) | 1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5396139.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5396141.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5372435.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_218_5396141.pdf |
| RSK-nummer | 5396141 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 12550100 |
| GTIN | 7330193026185 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | 92P |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24 VAC |
| Funktion | 60/90/120s gångtid |
| Utförande | proportionell, 15Nm |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | arbetsområde 90° |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/vridande-stalldon/90-proportionell |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 12550100 |
|---|
| GTIN | 7330193026185 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/vridande-stalldon/90-proportionell |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
| Styrsignal | 0-10V / 4-20mA |
| Modell/Utförande | Vridande |
| Reglering modulerande | Ja |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter som tillval | Ja |
| Inställbart arbetsområde | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 60 s |
| Vridmoment | 15 Nm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Max. rotationsvinkel | 180 ° |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 5 VA |
| Omgivningstemperatur | -15 - 55 °C |
| Höjd | 96 mm |
| Bredd | 135 mm |
| Djup | 117 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 140 | ||
| Bredd (mm) | 125 | ||
| Höjd (mm) | 87 | ||
| Vikt (kg) | 1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5396139.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5396141.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5372435.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_218_5396141.pdf |