Inlagd: 2018-05-02
RSK-nr enhet: ST
Termomotor ABNM A5 24 V AC NC LOG för AB-QM DN10-DN32. Om termomotorn skall användas till radiatorventilanslutning RA-N /RA-U måste adapter beställas separat (RSK 539 61 48) Kabel ingår ej, beställs separat.
Termomotor ABNM A5 24 V AC NC LOG för AB-QM DN10-DN32. Om termomotorn skall användas till radiatorventilanslutning RA-N /RA-U måste adapter beställas separat (RSK 539 61 48) Kabel ingår ej, beställs separat.
| RSK-nummer | 5375938 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082F1160 |
| GTIN | 5702420124469 |
| Produkt | Termomotor |
| Produktnamn | ABNM A5 |
| Dimension | M30 (VA41) |
| Storlek | med VA41 adapter |
| Tryck/Flöde/Temp | NC LOG |
| Effekt/Eldata | 24V |
| Funktion | för ventil AB-QM DN10-32 |
| Utförande | exkl. kabel |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.danfoss.com/sv-se/search/?query=082F1160&pageSize=10&filter=type%3Aproducts%2CdocumentationLanguage%3Asv_se%2CdocumentationArchived%3Afalse |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 082F1160 |
|---|
| GTIN | 5702420124469 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.danfoss.com/sv-se/search/?query=082F1160&pageSize=10&filter=type%3Aproducts%2CdocumentationLanguage%3Asv_se%2CdocumentationArchived%3Afalse |
|---|
| Modell/Utförande | Vaxfylld |
|---|---|
| Matningsspänning | 24 V AC |
| Styrsignal | 0-10V |
| Funktion | Spänningslös stängd (NC) |
| Med ändkontakter | Nej |
| Öppna först | Ja |
| Med lägesindikator | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Längd kabel | 0 m |
| Gångtid | 240 s |
| Slaglängd | 5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Färg | Vit |
| Omgivningstemperatur | 0 - 60 °C |
| Märkeffekt | 1,2 VA |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Längd | 61,5 mm |
| Bredd | 44,3 mm |
| Höjd | 56 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5702420124469 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 90 | ||
| Bredd (mm) | 75 | ||
| Höjd (mm) | 50 | ||
| Vikt (kg) | 0,109 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_22_5375938.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_22_5375938.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_22_5375938.pdf |
| RSK-nummer | 5375938 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082F1160 |
| GTIN | 5702420124469 |
| Produkt | Termomotor |
| Produktnamn | ABNM A5 |
| Dimension | M30 (VA41) |
| Storlek | med VA41 adapter |
| Tryck/Flöde/Temp | NC LOG |
| Effekt/Eldata | 24V |
| Funktion | för ventil AB-QM DN10-32 |
| Utförande | exkl. kabel |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.danfoss.com/sv-se/search/?query=082F1160&pageSize=10&filter=type%3Aproducts%2CdocumentationLanguage%3Asv_se%2CdocumentationArchived%3Afalse |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 082F1160 |
|---|
| GTIN | 5702420124469 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.danfoss.com/sv-se/search/?query=082F1160&pageSize=10&filter=type%3Aproducts%2CdocumentationLanguage%3Asv_se%2CdocumentationArchived%3Afalse |
|---|
| Modell/Utförande | Vaxfylld |
|---|---|
| Matningsspänning | 24 V AC |
| Styrsignal | 0-10V |
| Funktion | Spänningslös stängd (NC) |
| Med ändkontakter | Nej |
| Öppna först | Ja |
| Med lägesindikator | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Längd kabel | 0 m |
| Gångtid | 240 s |
| Slaglängd | 5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Färg | Vit |
| Omgivningstemperatur | 0 - 60 °C |
| Märkeffekt | 1,2 VA |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Längd | 61,5 mm |
| Bredd | 44,3 mm |
| Höjd | 56 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5702420124469 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 90 | ||
| Bredd (mm) | 75 | ||
| Höjd (mm) | 50 | ||
| Vikt (kg) | 0,109 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_22_5375938.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_22_5375938.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_22_5375938.pdf |