Inlagd: 1985-01-18
RSK-nr enhet: ST
- 24 V - Direkt eller omvänt verkande - Effektförbrukning 9 VA - Inbyggd handmanöver - Inbyggd Kv begränsning - För 2-vägsventilerna RAV, VMA och VMT - För 3-vägsventilerna VMV och KOVM
- 24 V - Direkt eller omvänt verkande - Effektförbrukning 9 VA - Inbyggd handmanöver - Inbyggd Kv begränsning - För 2-vägsventilerna RAV, VMA och VMT - För 3-vägsventilerna VMV och KOVM
| RSK-nummer | 5386297 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082F0002 |
| GTIN | 5702421509302 |
| Produkt | Reglermotor |
| Produktnamn | ABV-NO |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V 9VA |
| Funktion | för ventiler RAV och VMT |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 082F0002 |
|---|
| GTIN | 5702421509302 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Vaxfylld |
|---|---|
| Anslutning till avstängningsventil | 34 mm |
| Matningsspänning | 24 V AC |
| Styrsignal | PWM |
| Funktion | Spänningslös öppen (NO) |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Skyddad mot överspänning | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Med ändkontakter | Nej |
| Öppna först | Nej |
| Med lägesindikator | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Längd kabel | 0 m |
| Gångtid | 540 s |
| Slaglängd | 4 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Färg | Svart |
| Omgivningstemperatur | 0 - 60 °C |
| Märkeffekt | 9 VA |
| Bredd | 70 mm |
| Diameter | 50 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5702421509302 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 95 | ||
| Bredd (mm) | 91 | ||
| Höjd (mm) | 64 | ||
| Vikt (kg) | 0,309 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 18 | ||
| GTIN FP | 5702421509319 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5702421509302 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 18 | ||
| Djup (mm) | 396 | ||
| Bredd (mm) | 284 | ||
| Höjd (mm) | 107 | ||
| Vikt (kg) | 5,71 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_22_5386297.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_22_5386297.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_22_5386297.pdf |
| RSK-nummer | 5386297 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082F0002 |
| GTIN | 5702421509302 |
| Produkt | Reglermotor |
| Produktnamn | ABV-NO |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V 9VA |
| Funktion | för ventiler RAV och VMT |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 082F0002 |
|---|
| GTIN | 5702421509302 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Vaxfylld |
|---|---|
| Anslutning till avstängningsventil | 34 mm |
| Matningsspänning | 24 V AC |
| Styrsignal | PWM |
| Funktion | Spänningslös öppen (NO) |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Skyddad mot överspänning | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Med ändkontakter | Nej |
| Öppna först | Nej |
| Med lägesindikator | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Längd kabel | 0 m |
| Gångtid | 540 s |
| Slaglängd | 4 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Färg | Svart |
| Omgivningstemperatur | 0 - 60 °C |
| Märkeffekt | 9 VA |
| Bredd | 70 mm |
| Diameter | 50 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5702421509302 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 95 | ||
| Bredd (mm) | 91 | ||
| Höjd (mm) | 64 | ||
| Vikt (kg) | 0,309 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 18 | ||
| GTIN FP | 5702421509319 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5702421509302 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 18 | ||
| Djup (mm) | 396 | ||
| Bredd (mm) | 284 | ||
| Höjd (mm) | 107 | ||
| Vikt (kg) | 5,71 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_22_5386297.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_22_5386297.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_22_5386297.pdf |