RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-05-08
RSK-nr enhet: ST
MZ20 är ett kompakt precisionsställdon för ventilerna VZ219, VZ319 och VZ419. Det långa slaget är ett elektromekaniskt zonställdon. Ställdonet ger exakt ventilläge och flöde för god hydronisk reglering. Den optimala konstruktionen utan återkopplingspotentiometer eller ändlägesbrytare ger tillförlitlig drift under lång tid. Matningsspänning, 24 Vac och kraft, 200 N. Styrspänning ...1 V, 6...9 V, 1...5 V, 2...1 V, 4...7 V, 6...1 V, 8...11 V. IP 43 för vertikalt montage. Arbetstemperatur -5 till 55 °C. Anslutningskabel 5,5 m. 6 m 24 V pluggbart kabinpaket, 1 st.
MZ20 är ett kompakt precisionsställdon för ventilerna VZ219, VZ319 och VZ419. Det långa slaget är ett elektromekaniskt zonställdon. Ställdonet ger exakt ventilläge och flöde för god hydronisk reglering. Den optimala konstruktionen utan återkopplingspotentiometer eller ändlägesbrytare ger tillförlitlig drift under lång tid. Matningsspänning, 24 Vac och kraft, 200 N. Styrspänning ...1 V, 6...9 V, 1...5 V, 2...1 V, 4...7 V, 6...1 V, 8...11 V. IP 43 för vertikalt montage. Arbetstemperatur -5 till 55 °C. Anslutningskabel 5,5 m. 6 m 24 V pluggbart kabinpaket, 1 st.
| RSK-nummer | 5373147 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8455051000 |
| GTIN | - |
| Produkt | Ventilställdon |
| Produktnamn | Actuator Zone MZ20A 5 5mm |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 8455051000 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Ja |
| Matningsspänning | 24 V AC |
| Styrsignal | Övrigt |
| Energiförbrukning vid drift | 1 W |
| Modell/Utförande | Linjär |
| Regleringstyp På/Av | Ja |
| Reglering modulerande | Ja |
| Reglering split-range | Nej |
| Längd anslutningskabel | 1,5 m |
| Transmission | Magnetisk |
| Anslutning till avstängningsventil | M30x1,5 |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Typ av säkerhetsfunktion | Övrigt |
| Princip för säkerhetsinställning | Övrigt |
| Automatisk gångavkänning | Ja |
| Inställbar återkopplingssignal | Ja |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Slutkontakter | 1 |
| Inställbart arbetsområde | Ja |
| Med mekanisk inställningsindikator | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 100 s |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Ställkraft | 200 N |
| Slaglängd | 6,5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Med säkerhetsfunktion | Ja |
| Skyddsnivå (NEMA) | 3 |
| Kapslingsklass (IP) | IP43 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 1,2 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 5 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 82 mm |
| Bredd | 92 mm |
| Djup | 76,5 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 5373147 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8455051000 |
| GTIN | - |
| Produkt | Ventilställdon |
| Produktnamn | Actuator Zone MZ20A 5 5mm |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 8455051000 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Ja |
| Matningsspänning | 24 V AC |
| Styrsignal | Övrigt |
| Energiförbrukning vid drift | 1 W |
| Modell/Utförande | Linjär |
| Regleringstyp På/Av | Ja |
| Reglering modulerande | Ja |
| Reglering split-range | Nej |
| Längd anslutningskabel | 1,5 m |
| Transmission | Magnetisk |
| Anslutning till avstängningsventil | M30x1,5 |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Typ av säkerhetsfunktion | Övrigt |
| Princip för säkerhetsinställning | Övrigt |
| Automatisk gångavkänning | Ja |
| Inställbar återkopplingssignal | Ja |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Slutkontakter | 1 |
| Inställbart arbetsområde | Ja |
| Med mekanisk inställningsindikator | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 100 s |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Ställkraft | 200 N |
| Slaglängd | 6,5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Med säkerhetsfunktion | Ja |
| Skyddsnivå (NEMA) | 3 |
| Kapslingsklass (IP) | IP43 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 1,2 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 5 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 82 mm |
| Bredd | 92 mm |
| Djup | 76,5 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |