RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-05-08
RSK-nr enhet: ST
MZ20 är ett kompakt och precist ställdon för ventilerna VZ219, VZ319 och VZ419. Långslaget är ett elektromekaniskt zonmanöverdon. Ställdonet säkerställer exakt ventilläge och flöde för en effektiv reglering av vattenkretsloppet. Den optimala konstruktionen utan återkopplingspotentiometer eller ändlägesbrytare garanterar en pålitlig drift under lång tid. Matningsspänning: 24 V växelström och kraft: 200 N. 3 lägen, 24 V växelström. IP 43 för vertikal montering. Driftstemperatur -5 till 55 °C. Anslutningskabel, 5,5 m. 6 m 24 V anslutningsbart kabelsats, 1 st.
MZ20 är ett kompakt och precist ställdon för ventilerna VZ219, VZ319 och VZ419. Långslaget är ett elektromekaniskt zonmanöverdon. Ställdonet säkerställer exakt ventilläge och flöde för en effektiv reglering av vattenkretsloppet. Den optimala konstruktionen utan återkopplingspotentiometer eller ändlägesbrytare garanterar en pålitlig drift under lång tid. Matningsspänning: 24 V växelström och kraft: 200 N. 3 lägen, 24 V växelström. IP 43 för vertikal montering. Driftstemperatur -5 till 55 °C. Anslutningskabel, 5,5 m. 6 m 24 V anslutningsbart kabelsats, 1 st.
| RSK-nummer | 5373145 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8455001000 |
| GTIN | 3606489659035 |
| Produkt | Ventilställdon |
| Produktnamn | ACTUATOR ZONE MZ20B-24 5.5MM |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 8455001000 |
|---|
| GTIN | 3606489659035 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Ja |
| Matningsspänning | 24 V AC |
| Styrsignal | Övrigt |
| Energiförbrukning vid drift | 0,7 W |
| Modell/Utförande | Linjär |
| Regleringstyp På/Av | Ja |
| Reglering modulerande | Ja |
| Reglering split-range | Nej |
| Längd anslutningskabel | 1,5 m |
| Transmission | Magnetisk |
| Anslutning till avstängningsventil | M30x1,5 |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Typ av säkerhetsfunktion | Övrigt |
| Princip för säkerhetsinställning | Övrigt |
| Automatisk gångavkänning | Ja |
| Inställbar återkopplingssignal | Ja |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Slutkontakter | 1 |
| Inställbart arbetsområde | Ja |
| Med mekanisk inställningsindikator | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 100 s |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Ställkraft | 200 N |
| Slaglängd | 6,5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Med säkerhetsfunktion | Ja |
| Skyddsnivå (NEMA) | 3 |
| Kapslingsklass (IP) | IP43 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 1,2 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 5 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 80 mm |
| Bredd | 95 mm |
| Djup | 76,5 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 3606489659035 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 82 | ||
| Bredd (mm) | 96 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 0,26 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 5373145 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8455001000 |
| GTIN | 3606489659035 |
| Produkt | Ventilställdon |
| Produktnamn | ACTUATOR ZONE MZ20B-24 5.5MM |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 8455001000 |
|---|
| GTIN | 3606489659035 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Ja |
| Matningsspänning | 24 V AC |
| Styrsignal | Övrigt |
| Energiförbrukning vid drift | 0,7 W |
| Modell/Utförande | Linjär |
| Regleringstyp På/Av | Ja |
| Reglering modulerande | Ja |
| Reglering split-range | Nej |
| Längd anslutningskabel | 1,5 m |
| Transmission | Magnetisk |
| Anslutning till avstängningsventil | M30x1,5 |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Typ av säkerhetsfunktion | Övrigt |
| Princip för säkerhetsinställning | Övrigt |
| Automatisk gångavkänning | Ja |
| Inställbar återkopplingssignal | Ja |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Slutkontakter | 1 |
| Inställbart arbetsområde | Ja |
| Med mekanisk inställningsindikator | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 100 s |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Ställkraft | 200 N |
| Slaglängd | 6,5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Med säkerhetsfunktion | Ja |
| Skyddsnivå (NEMA) | 3 |
| Kapslingsklass (IP) | IP43 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 1,2 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 5 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 80 mm |
| Bredd | 95 mm |
| Djup | 76,5 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 3606489659035 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 82 | ||
| Bredd (mm) | 96 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 0,26 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |