Inlagd: 2002-11-19
RSK-nr enhet: ST
Elektromekaniskt ställdon som styrs valfritt av en öka/minska-signal eller av en proportionell styrsignal. Slaglängd 10-52 mm. Kapslingsklass IP54. Ingen särskild montagesats krävs för montering på ESBE reglerventiler.
Elektromekaniskt ställdon som styrs valfritt av en öka/minska-signal eller av en proportionell styrsignal. Slaglängd 10-52 mm. Kapslingsklass IP54. Ingen särskild montagesats krävs för montering på ESBE reglerventiler.
| RSK-nummer | 5362194 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 22050100 |
| GTIN | 7330193024211 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | ALB144 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | 800N |
| Utförande | proportionell/3-punkt |
|---|---|
| Färg | svart/flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/linjara-stalldon/alb100 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 22050100 |
|---|
| GTIN | 7330193024211 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/linjara-stalldon/alb100 |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | 24 V AC |
| Styrsignal | 0-10V |
| Energiförbrukning vid drift | 15 W |
| Energiförbrukning vid vila | 0 W |
| Modell/Utförande | Linjär |
| Reglering modulerande | Ja |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Ja |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 30 s |
| Ställkraft | 800 N |
| Slaglängd | 52 mm |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 0 - 90 % |
| Omgivningstemperatur | -10 - 50 °C |
| Höjd | 243 mm |
| Bredd | 173 mm |
| Djup | 117 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Stål/Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 250 | ||
| Bredd (mm) | 175 | ||
| Höjd (mm) | 125 | ||
| Vikt (kg) | 1,957 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_218_5362194.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5362194.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5362194.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5362194.pdf |
| RSK-nummer | 5362194 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 22050100 |
| GTIN | 7330193024211 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | ALB144 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | 800N |
| Utförande | proportionell/3-punkt |
|---|---|
| Färg | svart/flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/linjara-stalldon/alb100 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 22050100 |
|---|
| GTIN | 7330193024211 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/linjara-stalldon/alb100 |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | 24 V AC |
| Styrsignal | 0-10V |
| Energiförbrukning vid drift | 15 W |
| Energiförbrukning vid vila | 0 W |
| Modell/Utförande | Linjär |
| Reglering modulerande | Ja |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Ja |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 30 s |
| Ställkraft | 800 N |
| Slaglängd | 52 mm |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 0 - 90 % |
| Omgivningstemperatur | -10 - 50 °C |
| Höjd | 243 mm |
| Bredd | 173 mm |
| Djup | 117 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Stål/Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 250 | ||
| Bredd (mm) | 175 | ||
| Höjd (mm) | 125 | ||
| Vikt (kg) | 1,957 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_218_5362194.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5362194.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5362194.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5362194.pdf |