Inlagd: 2017-10-23
RSK-nr enhet: ST
Vridande motor för temperaturreglering i värmesystem med 3-vägs eller 4-vägs vridventiler typ HRE, HFE och HRB. 230 V AC
Vridande motor för temperaturreglering i värmesystem med 3-vägs eller 4-vägs vridventiler typ HRE, HFE och HRB. 230 V AC
| RSK-nummer | 5550623 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082H0223 |
| GTIN | 5710104077789 |
| Produkt | Ventilmotor |
| Produktnamn | AMB 162 |
| Dimension | - |
| Storlek | 5 Nm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V |
| Funktion | gångtid 120 s |
| Utförande | 3-punkt |
|---|---|
| Färg | svart/vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://heating.danfoss.com/PCMPDF/VDIRG607_AMB162-182.pdf |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 082H0223 |
|---|
| GTIN | 5710104077789 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://heating.danfoss.com/PCMPDF/VDIRG607_AMB162-182.pdf |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | 230 V AC |
| Styrsignal | 3-punkt |
| Energiförbrukning vid drift | 2,5 W |
| Modell/Utförande | Vridande |
| Reglering modulerande | Nej |
| Reglering split-range | Nej |
| Längd anslutningskabel | 2 m |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Övrigt |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Ja |
| Hjälpkontakter | Ja |
| Hjälpkontakter som tillval | Ja |
| Med mekanisk inställningsindikator | Ja |
| Gångtid | 120 s |
| Vridmoment | 5 Nm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Max. rotationsvinkel | 90 ° |
| Kapslingsklass (IP) | IP42 |
| Höjd | 92 mm |
| Bredd | 84 mm |
| Djup | 101 mm |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5710104077789 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 160 | ||
| Bredd (mm) | 128 | ||
| Höjd (mm) | 98 | ||
| Vikt (kg) | 0,636 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 32 | ||
| GTIN FP | 5710104077796 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5710104077789 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 32 | ||
| Djup (mm) | 650 | ||
| Bredd (mm) | 260 | ||
| Höjd (mm) | 420 | ||
| Vikt (kg) | 21,06 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_22_5550623.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_22_5550623.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_22_5550623.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_22_2988131.pdf |
| RSK-nummer | 5550623 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082H0223 |
| GTIN | 5710104077789 |
| Produkt | Ventilmotor |
| Produktnamn | AMB 162 |
| Dimension | - |
| Storlek | 5 Nm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V |
| Funktion | gångtid 120 s |
| Utförande | 3-punkt |
|---|---|
| Färg | svart/vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://heating.danfoss.com/PCMPDF/VDIRG607_AMB162-182.pdf |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 082H0223 |
|---|
| GTIN | 5710104077789 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://heating.danfoss.com/PCMPDF/VDIRG607_AMB162-182.pdf |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | 230 V AC |
| Styrsignal | 3-punkt |
| Energiförbrukning vid drift | 2,5 W |
| Modell/Utförande | Vridande |
| Reglering modulerande | Nej |
| Reglering split-range | Nej |
| Längd anslutningskabel | 2 m |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Övrigt |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Ja |
| Hjälpkontakter | Ja |
| Hjälpkontakter som tillval | Ja |
| Med mekanisk inställningsindikator | Ja |
| Gångtid | 120 s |
| Vridmoment | 5 Nm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Max. rotationsvinkel | 90 ° |
| Kapslingsklass (IP) | IP42 |
| Höjd | 92 mm |
| Bredd | 84 mm |
| Djup | 101 mm |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5710104077789 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 160 | ||
| Bredd (mm) | 128 | ||
| Höjd (mm) | 98 | ||
| Vikt (kg) | 0,636 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 32 | ||
| GTIN FP | 5710104077796 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5710104077789 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 32 | ||
| Djup (mm) | 650 | ||
| Bredd (mm) | 260 | ||
| Höjd (mm) | 420 | ||
| Vikt (kg) | 21,06 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_22_5550623.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_22_5550623.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_22_5550623.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_22_2988131.pdf |