Inlagd: 2024-09-12
RSK-nr enhet: ST
Nya uppdaterade AME 110 NL, matningsspänning 24 V AC/DC, styrsignal 0-10 V eller 4-20 mA, gånghastighet 12 s/mm (alt. 3 s/mm) och slaglängd 7.5 mm. Ställkraft 150 N. 1.5 m kabel Avsedd för Danfoss ventil AB-QM DN 10 - 32 gen.3 och AB-QM 4.0 DN15-32
Nya uppdaterade AME 110 NL, matningsspänning 24 V AC/DC, styrsignal 0-10 V eller 4-20 mA, gånghastighet 12 s/mm (alt. 3 s/mm) och slaglängd 7.5 mm. Ställkraft 150 N. 1.5 m kabel Avsedd för Danfoss ventil AB-QM DN 10 - 32 gen.3 och AB-QM 4.0 DN15-32
| RSK-nummer | 5373040 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082H8110 |
| GTIN | 5715162790854 |
| Produkt | Ventilmotor |
| Produktnamn | AME 110 NL |
| Dimension | M30 x 1.5 |
| Storlek | 150N |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | 12s/mm(3 s/mm), 0-10V/4-20mA |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | Svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | Blandmaterial |
| Standard | För AB-QM DN10-DN32 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.danfoss.com/sv-se/search/?query=082H8110&pageSize=10&filter=type%3Aproducts%2CdocumentationLanguage%3Asv_se%2CdocumentationArchived%3Afalse |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 082H8110 |
|---|
| GTIN | 5715162790854 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.danfoss.com/sv-se/search/?query=082H8110&pageSize=10&filter=type%3Aproducts%2CdocumentationLanguage%3Asv_se%2CdocumentationArchived%3Afalse |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Ja |
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
| Styrsignal | 0-10V |
| Energiförbrukning vid drift | 1,1 W |
| Energiförbrukning vid vila | 1 W |
| Modell/Utförande | Linjär |
| Regleringstyp På/Av | Nej |
| Reglering modulerande | Ja |
| Längd anslutningskabel | 1,5 m |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | M30x1,5 |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Lägesrapportering | Övrigt |
| Inställbart arbetsområde | Ja |
| Med mekanisk inställningsindikator | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Ställkraft | 150 N |
| Slaglängd | 7,5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Omgivningstemperatur | -10 - 55 °C |
| Höjd | 87,8 mm |
| Bredd | 53 mm |
| Djup | 97 mm |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5715162790854 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 139 | ||
| Bredd (mm) | 128 | ||
| Höjd (mm) | 92 | ||
| Vikt (kg) | 0,324 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 24 | ||
| GTIN FP | 5715162790861 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5715162790854 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 24 | ||
| Djup (mm) | 570 | ||
| Bredd (mm) | 398 | ||
| Höjd (mm) | 210 | ||
| Vikt (kg) | 8,491 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Snabbguide | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SGUIDE/SGUIDE_22_5373040.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_22_5373040.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_22_5373040.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_22_5373040.pdf |
| RSK-nummer | 5373040 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082H8110 |
| GTIN | 5715162790854 |
| Produkt | Ventilmotor |
| Produktnamn | AME 110 NL |
| Dimension | M30 x 1.5 |
| Storlek | 150N |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | 12s/mm(3 s/mm), 0-10V/4-20mA |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | Svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | Blandmaterial |
| Standard | För AB-QM DN10-DN32 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.danfoss.com/sv-se/search/?query=082H8110&pageSize=10&filter=type%3Aproducts%2CdocumentationLanguage%3Asv_se%2CdocumentationArchived%3Afalse |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 082H8110 |
|---|
| GTIN | 5715162790854 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.danfoss.com/sv-se/search/?query=082H8110&pageSize=10&filter=type%3Aproducts%2CdocumentationLanguage%3Asv_se%2CdocumentationArchived%3Afalse |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Ja |
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
| Styrsignal | 0-10V |
| Energiförbrukning vid drift | 1,1 W |
| Energiförbrukning vid vila | 1 W |
| Modell/Utförande | Linjär |
| Regleringstyp På/Av | Nej |
| Reglering modulerande | Ja |
| Längd anslutningskabel | 1,5 m |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | M30x1,5 |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Lägesrapportering | Övrigt |
| Inställbart arbetsområde | Ja |
| Med mekanisk inställningsindikator | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Ställkraft | 150 N |
| Slaglängd | 7,5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Omgivningstemperatur | -10 - 55 °C |
| Höjd | 87,8 mm |
| Bredd | 53 mm |
| Djup | 97 mm |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5715162790854 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 139 | ||
| Bredd (mm) | 128 | ||
| Höjd (mm) | 92 | ||
| Vikt (kg) | 0,324 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 24 | ||
| GTIN FP | 5715162790861 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5715162790854 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 24 | ||
| Djup (mm) | 570 | ||
| Bredd (mm) | 398 | ||
| Höjd (mm) | 210 | ||
| Vikt (kg) | 8,491 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Snabbguide | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SGUIDE/SGUIDE_22_5373040.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_22_5373040.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_22_5373040.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_22_5373040.pdf |