Avaktiverad 2024-09-25
Inlagd: 2007-11-16
RSK-nr enhet: ST
Ventilmotor AME 120 NL, matningsspänning 24 V, styrsignal 0-10 V eller 4-20 mA, gånghastighet 12 s/mm och slaglängd 5 mm. Avsedd för Danfoss ventil AB-QM DN 10 - 32 och AB-QM 4.0 DN15-32
Ventilmotor AME 120 NL, matningsspänning 24 V, styrsignal 0-10 V eller 4-20 mA, gånghastighet 12 s/mm och slaglängd 5 mm. Avsedd för Danfoss ventil AB-QM DN 10 - 32 och AB-QM 4.0 DN15-32
| RSK-nummer | 5386261 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082H8059 |
| GTIN | 5702421556641 |
| Produkt | Ventilmotor |
| Produktnamn | AME 120 NL |
| Dimension | - |
| Storlek | 130N |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V |
| Funktion | 12s/mm, 0-10/4-20mA |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://store.danfoss.com/se/sv/Climate-Solutions-f%C3%B6r-heating/Hydronisk-injustering-och-styrning/Tryckoberoende-balanserings--och-reglerventiler/Actuators/V%C3%A4xelst%C3%A4lldon/AME-110-120-NL-0-10V%2C-24-V%2C-12-0-s-mm%2C-5-00-mm%2C-1-50-m/p/082H8059 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 082H8059 |
|---|
| GTIN | 5702421556641 |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Ja |
| Matningsspänning | 24 V AC |
| Styrsignal | 0-10V |
| Kommunikationsbuss | Övrigt |
| Kommunikationsprotokoll | Övrigt |
| Energiförbrukning vid drift | 2 W |
| Energiförbrukning vid vila | 0,5 W |
| Modell/Utförande | Linjär |
| Regleringstyp På/Av | Nej |
| Reglering modulerande | Ja |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Med mekanisk inställningsindikator | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 60 s |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Ställkraft | 130 N |
| Slaglängd | 5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Kapslingsklass (IP) | IP42 |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 0 - 80 % |
| Omgivningstemperatur | 0 - 55 °C |
| Höjd | 88 mm |
| Bredd | 92 mm |
| Djup | 50 mm |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5702421556641 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 143 | ||
| Bredd (mm) | 123 | ||
| Höjd (mm) | 55 | ||
| Vikt (kg) | 0,344 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 30 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5702421556641 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 30 | ||
| Djup (mm) | 580 | ||
| Bredd (mm) | 378 | ||
| Höjd (mm) | 160 | ||
| Vikt (kg) | 10,516 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_22_5386261.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_22_2988131.pdf |
| RSK-nummer | 5386261 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082H8059 |
| GTIN | 5702421556641 |
| Produkt | Ventilmotor |
| Produktnamn | AME 120 NL |
| Dimension | - |
| Storlek | 130N |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V |
| Funktion | 12s/mm, 0-10/4-20mA |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://store.danfoss.com/se/sv/Climate-Solutions-f%C3%B6r-heating/Hydronisk-injustering-och-styrning/Tryckoberoende-balanserings--och-reglerventiler/Actuators/V%C3%A4xelst%C3%A4lldon/AME-110-120-NL-0-10V%2C-24-V%2C-12-0-s-mm%2C-5-00-mm%2C-1-50-m/p/082H8059 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 082H8059 |
|---|
| GTIN | 5702421556641 |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Ja |
| Matningsspänning | 24 V AC |
| Styrsignal | 0-10V |
| Kommunikationsbuss | Övrigt |
| Kommunikationsprotokoll | Övrigt |
| Energiförbrukning vid drift | 2 W |
| Energiförbrukning vid vila | 0,5 W |
| Modell/Utförande | Linjär |
| Regleringstyp På/Av | Nej |
| Reglering modulerande | Ja |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Med mekanisk inställningsindikator | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 60 s |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Ställkraft | 130 N |
| Slaglängd | 5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Kapslingsklass (IP) | IP42 |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 0 - 80 % |
| Omgivningstemperatur | 0 - 55 °C |
| Höjd | 88 mm |
| Bredd | 92 mm |
| Djup | 50 mm |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5702421556641 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 143 | ||
| Bredd (mm) | 123 | ||
| Höjd (mm) | 55 | ||
| Vikt (kg) | 0,344 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 30 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5702421556641 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 30 | ||
| Djup (mm) | 580 | ||
| Bredd (mm) | 378 | ||
| Höjd (mm) | 160 | ||
| Vikt (kg) | 10,516 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_22_5386261.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_22_2988131.pdf |